Vulcanul indonezian Anak Krakatau a expulzat în atmosferă o coloană de cenuşă înaltă de 1.500 de metri

Vulcanul indonezian Anak Krakatau a expulzat în atmosferă o coloană de cenuşă înaltă de 1.500 de metri

Vulcanul Anak Krakatau din Indonezia a expulzat în atmosferă o coloană groasă de cenuşă care a ajuns sâmbătă până la înălţimea de 1.500 de metri, a anunţat Agenţia geologică din această ţară, citată de DPA.

Vulcanul indonezian a erupt şi vineri, când a trimis în atmosferă o coloană de fum gri până la înălţimea de 1.000 de metri, potrivit aceleiaşi agenţii.

Anak Krakatau prezintă o activitate seismică susţinută de la jumătatea lunii ianuarie, a precizat Agenţia Naţională pentru Managementului Dezastrelor.

Autorităţile indoneziene i-au avertizat pe localnici cerându-le să se îndepărteze de zona de siguranţă instituită pe o rază de 2 kilometri în jurul vulcanului.

Uriaşa erupţie din 2018 a acestui vulcan a declanşat un tsunami de-a lungul coastelor insulelor Sumatra şi Java, ucigând 430 de persoane. În urma acelei erupţii, vulcanul Krakatau a scăzut în înălţime după prăbuşirea părţii superioare a craterului său.

El se află în Strâmtoarea Sunda, situată între insulele Java şi Sumatra.

Anak Krakatau, care înseamnă în limba indoneziană "Copilul lui Krakatau", a fost creat după legendara erupţie a vulcanului Krakatau din august 1883, care a ucis circa 35.000 de oameni. AGERPRES


populare
astăzi

1 Asta, pe care a făcut-o celebră canapeaua lui Căcărău, a ajuns să câștige 10.000 de euro pe lună din sinecuri la statul român

2 ALERTĂ Institutul Robert Lansing: Rețeaua Georgescu. Serviciile secrete militare ruse, în spatele tentativei de lovitură de stat din România

3 Potra nu vorbea în van când cerea „armatei” sale să iasă din casă! Tocmai au fost devoalate câteva sute de nume

4 Oana Zăvoranu o atacă la „supt” pe Dana Budeanu / Disputa politică s-a mutat în budoar?

5 Ponta, tot la „brațeta” lui Ghiță ai rămas? Câți „arginți” l-o fi costat poza asta?