VIDEO Ucraina: Cel puţin 57 de morţi în atacurile de joi (ministerul sănătăţii) /137 conform preşedintelui Zelenski

VIDEO Ucraina: Cel puţin 57 de morţi în atacurile de joi (ministerul sănătăţii) /137 conform preşedintelui Zelenski

Cel puţin 57 de persoane au fost ucise în luptele grele care s-au dat joi, după ce trupele ruse au invadat Ucraina, transmite vineri dpa.

Conform informaţiilor furnizate agenţiei de presă UNIAN de ministrul sănătăţii Viktor Lyaşko, s-au înregistrat 169 de răniţi.



Ministrul ucrainean al sănătăţii a făcut apel la populaţie să doneze sânge şi a îndemnat la tratarea ambulatorie a cazurilor mai puţin grave pentru a preveni supraîncărcarea spitalelor în care întreg personalul medical lucrează nonstop.

În schimb, preşedintele Volodimir Zelenski a anunţat moartea a cel puţin 137 de ucraineni de la începutul invaziei ruse, conform AFP.

"137 de eroi, cetăţenii noştri" şi-au pierdut viaţa, a declarat preşedintele Zelenski într-o intervenţie video postată vineri pe site-ul preşedinţiei ucrainene. El a adăugat că în lupte au fost răniţi alţi 316 ucraineni. AGERPRES


populare
astăzi

1 Bineînțeles, PSD / Interesantă poveste, sugestive poze

2 Țară condusă de panarame mincinoase! Citiți ce sume alocă sinecurilor în timp ce se plâng că nu au bani pentru indexarea pensiilor!

3 „Rușine să vă fie!” / Val de reacții în urma unei postări a Ambasadei SUA la București despre rezoluția SUA privind Ucraina

4 Recunoașteți personajul?

5 Metoda odioasă prin care au fost jefuite marile bogății ale României, descrisă de CIA