VIDEO SUA: Atac armat într-o clinică din statul american Minnesota; mai mulţi răniţi

VIDEO SUA: Atac armat într-o clinică din statul american Minnesota; mai mulţi răniţi

Un atacator a deschis focul marţi într-o clinică din statul american Minnesota, rănind mai multe persoane, iar unitatea medicală a fost de asemenea ţinta unui dispozitiv exploziv, relatează media locale, potrivit AFP.

Faptele s-au derulat cu puţin înainte de ora locală 11.00 (17.00 GMT) în clinica Allina Health, în oraşul Buffalo, iar poliţia a reţinut un suspect de sex masculin, a informat Star Tribune, fără a preciza dacă suspectul reţinut este atacatorul.



Poliţiştii federali din Saint Paul, capitala statului Minnesota, au anunţat într-o postare pe Twitter că se vor deplasa la faţa locului după ce au primit informaţii privind un "trăgător în acţiune".

Potrivit cotidianului Star Tribune, între una şi cinci persoane au fost rănite în atacul armat. O jumătate de oră mai târziu, un dispozitiv explozibil a detonat, forţând evacuarea personalului medical din clinică. AGERPRES


populare
astăzi

1 Asta, pe care a făcut-o celebră canapeaua lui Căcărău, a ajuns să câștige 10.000 de euro pe lună din sinecuri la statul român

2 ALERTĂ Institutul Robert Lansing: Rețeaua Georgescu. Serviciile secrete militare ruse, în spatele tentativei de lovitură de stat din România

3 Potra nu vorbea în van când cerea „armatei” sale să iasă din casă! Tocmai au fost devoalate câteva sute de nume

4 Oana Zăvoranu o atacă la „supt” pe Dana Budeanu / Disputa politică s-a mutat în budoar?

5 Ponta, tot la „brațeta” lui Ghiță ai rămas? Câți „arginți” l-o fi costat poza asta?