VIDEO Cecenia a trimis combatanţi alături de trupele ruse în Ucraina

VIDEO Cecenia a trimis combatanţi alături de trupele ruse în Ucraina

Liderul cecen Ramzan Kadîrov a confirmat sâmbătă participarea unor combatanţi ceceni alături de trupele ruse angajate în ofensiva împotriva Ucrainei, relatează agenţia EFE.

În două mesaje video postate pe Telegram, Kadîrov a spus că peste 12.000 de combatanţi ceceni şi-au exprimat dorinţa de a participa ca voluntari în campania militară rusă din Ucraina şi că efective ale corpului cecen al gărzii naţionale deja prezente acolo au cucerit sâmbătă o instalaţie militară ucraineană.



''Nu dorim să luptăm împotriva Ucrainei sau poporului ucrainean. Noi luptăm împotriva celor ne ucid sau vor să ne ucidă'', a motivat liderul cecen, care a vorbit şi despre numeroşii ''terorişti care şi-au găsit refugiu în Ucraina''. ''Printre ei sunt şi cei care ne-au ucis fraţii, surorile, femeile, copiii şi bătrânii în republica Cecenia şi apoi au scăpat de pedeapsă prin Europa sub protecţie diferitelor servicii secrete'', a susţinut Kadîrov.

Invazia rusă în Ucraina se află în a treia zi şi trupele ruse atacă pe mai multe direcţii, dar asaltul aşteptat asupra capitalei Kiev încă nu a avut loc, armata ucraineană opunând o rezistenţă peste aşteptări. Conform estimării Pentagonului, mai mult de jumătate din cei circa 150.000 de soldaţi ruşi masaţi anterior la frontiera ucraineană sunt angajaţi în ofensiva în desfăşurare.AGERPRES


populare
astăzi

1 Explodează rahatul? / O firmă abia înființată a luat 49 de contracte de 10 milioane de euro în mai puțin de doi ani!!!

2 ALERTĂ Primul sondaj cu prognoză tristă pentru Simion!

3 Ce se întâmplă cu Putin? / „Declarațiile sale ridică îndoieli cu privire la independența sa în luarea deciziilor”

4 Rețeaua de sănătate Regina Maria a fost vândută pentru un miliard de euro unei rețele private din Finlanda

5 Fiica legionarului Alexandru Arnăutu, condamnată în lotul Le Pen