Victorie spectaculoasă, la scor de forfait: CFR Cluj - Farul Constanţa 3-0

Duminică seara, în cadrul celei de-a opta etape din Superliga, CFR Cluj a reuşit să se impună clar în faţa constănţenilor lui Hagi, înscriind de trei ori şi încheind partida la scor de forfait, 3-0.

CFR Cluj a obţinut o victorie clară cu Farul. Foto Facebook/Fotbal Club CFR 1907 Cluj

Meciul promitea a fi unul interesant încă de la început, ţinând cont că ambele echipe au un obiectiv comun, şi anume accederea în play-off.

Cele trei goluri ale CFR Cluj au fost înscrise de Ciprian Deac, care a marcat din centrarea lui Simao Rocha, în minutul 27, de Leo Bolgado, care în minutul 55 a trimis mingea cu o lovitură de cap la colţul scurt, după un corner executat de Alin Fică, iar kosovarul Meriton Korenica a închis tabela din pasa lui Daniel Bîrligea în minutele de prelungiri ale partidei (90+3).

Cea mai clară ocazie a echipei Farul Constanţa a fost cea din minutul 81, când tânărul Iustin Doicaru, care are doar 17 ani, a trimis mingea în bară, potrivit Agerpres.

În timp ce echipa lui Gică Hagi a pierdut al treilea său meci acasă în acest sezon, după cele cu Unirea Slobozia şi FC Botoşani, adversara sa de duminică, CFR, a obţinut prima sa victorie în deplasare în acest sezon şi are trei succese consecutive în campionat.

Echipele de start

Farul: Buzbuchi - M. Popescu, Bălașa, Marins, Cr. Ganea - Vînă, Dican, Grameni - Iancu, Rivaldinho, Grigoryan

Rezerve: Ducan, Buta, Sîrbu, Dănuleasă, N. Popescu, Radalsavescu, Casap, Merloi, Doicaru, Alibec, Al. Stoian, Ciobanu

Antrenor: Gheorghe Hagi

CFR Cluj: M. Popa - Mogoș, Bolgado, Abeid, Rocha - Fica, Djokovic, Păun - Deac, L. Munteanu, Kamara

Rezerve: Hindrich, Camora, Iacob, Gyorgy, Boben, Artean, R. Filip, Tachtsidis, Nkololo, Korenica, Bîrligea, Michael

Antrenor: Dan Petrescu

Marcatori: Ciprian Deac (27), Leo Bolgado (55), Meriton Korenica (90+3).

Arbitru: Sebastian Colţescu (Bucureşti); arbitri asistenţi: Daniel Mitruţi (Craiova), Andrei Constantinescu (Bucureşti); al patrulea oficial: Iulian Dima (Bucureşti(Bucureşti)

Arbitru video: Sorin Costreie (Voluntari); arbitru asistent video: Lucian Rusandu (Sfântu Gheorghe)

Observatori: Adrian Comănescu (Râmnicu Vâlcea) - CCA, Ştefan Popa (Bucureşti) - LPF

4 De la București la Brașov, pe autostradă. Când ar putea fi gata drumul de mare viteză

5 „Turcia va fi goală în câțiva ani. M-am simțit furat la fiecare pas” / Ce îi nemulțumește pe turiști