Venezuela, în fața unei grave penurii de...bere

Venezuela, în fața unei grave penurii de...bere

Producătorii de bere din Venezuela nu vor mai produce băutura spumoasă de săptămâna aceasta din cauză că nu se vor mai putea importa materiile prime necesare.

Oamenii nu vor mai putea consuma în curând cea mai populară băutură națională, Venezuela fiind țara cu cel mai ridicat consum de bere din America Latină. Se apreciază că în prima săptămână din august nu va mai exista materie primă — orz sau malț — pentru producerea ei din cauza imposibilității importului. Lipsește valuta pentru achiziții. Firmele venezuelene trebuie să cumpere dolari de la guvern în vederea aprovizionării, însă acesta nu le dă sume suficiente. Astfel au lipsit luni întregi din magazine hârtia igienică, șamponul, carnea de pui sau de vită din cauza imposibilității de a le importa, relatează metronews.fr .

În plus, muncitorii sindicaliști de la Empresas Polar, care gestionează 80% din producția națională de bere, sunt în grevă, cerând salarii mai mari. Cele două fabrici ale societății și diferite centre de distribuție și-au încetat activitatea la începutul lunii iulie.

'Numai prin dialog s-ar putea rezolva această criză', a spus Fray Roa, director general al Federacion Venezolana de Licoreros y Afines. El a anunțat la o conferință de presă din 23 iulie o 'criză fatală' în sector, care amenință 400.000 de locuri de muncă directe. Potrivit El Siglo, bărbatul a fost reținut a doua zi pentru afirmațiile sale.

AGERPRES/(AS — autor: Lelia Bretan, editor: Mariana Ionescu)


populare
astăzi

1 Asta, pe care a făcut-o celebră canapeaua lui Căcărău, a ajuns să câștige 10.000 de euro pe lună din sinecuri la statul român

2 ALERTĂ Institutul Robert Lansing: Rețeaua Georgescu. Serviciile secrete militare ruse, în spatele tentativei de lovitură de stat din România

3 Potra nu vorbea în van când cerea „armatei” sale să iasă din casă! Tocmai au fost devoalate câteva sute de nume

4 Oana Zăvoranu o atacă la „supt” pe Dana Budeanu / Disputa politică s-a mutat în budoar?

5 Ponta, tot la „brațeta” lui Ghiță ai rămas? Câți „arginți” l-o fi costat poza asta?