Utilaje de deszăpezire relocate de la Timișoara, Cluj și Brașov, pentru intervenții în sudul și sud-estul țării

Utilaje de deszăpezire relocate de la Timișoara, Cluj și Brașov, pentru intervenții în sudul și sud-estul țării

Șase autofreze și trei șenilate vor fi relocate de la DRDP Timișoara, DRDP Cluj și DRDP Brașov pentru a se interveni pe drumurile naționale din sudul și sud-estul țării, afectate de ninsori și viscol, potrivit unui comunicat al Compania Națională de Autostrăzi și Drumuri Naționale din România (CNADNR), remis duminică AGERPRES.

Astfel, numărul total de utilaje cu care se va acționa în zonele afectate va fi de 32 de autofreze și cinci șenilate.

"Având în vedere posibilitatea extinderii 'COD PORTOCALIU ninsori abundente și viscol' pentru zona Oltenia, sudul Moldovei și Dobrogea, conducerea CNADNR SA a decis relocarea de la DRDP Timișoara, DRDP Cluj și DRDP Brașov a șase autofreze și trei șenilate, astfel încât, pe lângă cele existente, numărul total de utilaje cu care se va acționa în zonele afectate va fi de 32 de autofreze și cinci șenilate", anunță CNADNR.

Utilajele au fost relocate astfel: la DRDP București — Autostrada A2 — Lehliu; SDN Buzău; la DRDP Constanța — Autostrada A2 — Lehliu — Fetești; la SDN Constanța, SDN Slobozia; SDN Tulcea.

"De asemenea, precizăm că, în funcție de informările transmise de ANM, CNADNR SA va actualiza situația restricțiilor și a închiderilor de autostrăzi și drumuri naționale", spune compania.

Circulația rutieră pe 14 drumuri naționale și pe autostrada A2, între Drajna și Fetești, km 106+000 — km 143+400, a fost închisă duminică, din cauza ninsorii abundente și a viscolului.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Asta, pe care a făcut-o celebră canapeaua lui Căcărău, a ajuns să câștige 10.000 de euro pe lună din sinecuri la statul român

2 Potra nu vorbea în van când cerea „armatei” sale să iasă din casă! Tocmai au fost devoalate câteva sute de nume

3 ALERTĂ Institutul Robert Lansing: Rețeaua Georgescu. Serviciile secrete militare ruse, în spatele tentativei de lovitură de stat din România

4 Doamne, în ce țară am ajuns să trăim? / O nouă mizerie care scârbește comisă de Justiția din Ro!

5 Oana Zăvoranu o atacă la „supt” pe Dana Budeanu / Disputa politică s-a mutat în budoar?