US Open - Ana Ivanovic, primul cap de serie care părăsește competiția

US Open - Ana Ivanovic, primul cap de serie care părăsește competiția

Sârboaica Ana Ivanovic, a șaptea favorită, este primul cap de serie care părăsește turneul de tenis US Open, ultimul de Mare Șlem al anului, după ce a fost învinsă, luni, în runda inaugurală, de Dominika Cibulkova (Slovacia), cu 6-3, 3-6, 6-3 la arenele Flushing Meadows din New York.

Cibulkova, care nu a reușit să convingă după operația suferită la tendonul lui Ahile, a luat primul set și a condus cu 3-1 și 40-0 în al doilea, însă Ivanovic a reușit să își adjudece cinci ghemuri la rând și a egalat situația la seturi. Jucătoarea slovacă a returnat din nou bine și a reușit să obțină victoria.

Eliminarea Anei Ivanovic îi netezește drumul liderului mondial Serena Williams către finala competiției, după ce Maria Șarapova, numărul trei mondial, s-a retras din turneu, ambele fiind pe partea de tablou a americancei, care vizează realizarea Marelui Șlem.

Alte rezultate din primul tur:
Agnieszka Radwanska (Polonia/N.15) — Katerina Siniakova (Cehia) 6-2, 6-3
Anett Kontaveit (Estonia) — Casey Dellacqua (Australia) 7-5, 6-2
Bojana Jovanovski (Serbia) — Lara Arruabarrena (Spania) 6-2, 6-2
Kaia Kanepi (Estonia) — Anna-Lena Friedsam (Germania) 6-1, 6-1
Lauren Davis (SUA) — Heather Watson (Marea Britanie) 7-6 (7/3), 7-6 (7/0)
Ekaterina Makarova (Rusia/N.13) — Teliana Pereira (Brazilia) 6-3, 6-3
Mariana Duque-Marino (Columbia) — Sofia Kenin (SUA) 6-3, 6-1
Jessica Pegula (SUA) — Alison Van Uytvanck (Belgia) 7-5, 6-3

AGERPRES 


populare
astăzi

1 Asta, pe care a făcut-o celebră canapeaua lui Căcărău, a ajuns să câștige 10.000 de euro pe lună din sinecuri la statul român

2 ALERTĂ Institutul Robert Lansing: Rețeaua Georgescu. Serviciile secrete militare ruse, în spatele tentativei de lovitură de stat din România

3 Potra nu vorbea în van când cerea „armatei” sale să iasă din casă! Tocmai au fost devoalate câteva sute de nume

4 Oana Zăvoranu o atacă la „supt” pe Dana Budeanu / Disputa politică s-a mutat în budoar?

5 Ponta, tot la „brațeta” lui Ghiță ai rămas? Câți „arginți” l-o fi costat poza asta?