Universitatea Cluj rămâne neînvinsă și după meciul cu Craiova. Liderul are 10 meciuri fără înfrângere

Universitatea Cluj şi Universitatea Craiova au terminat la egalitate, 1-1 (1-0), duminică seara, pe Cluj Arena, într-un meci din etapa a 10-a a Superligii de fotbal.

Clujenii, mulțumiți după un nou meci fără înfrângere. Foto Facebook

Liderul a deschis scorul prin senegalezul Mamadou Thiam (38), cu o lovitură de cap, la cornerul executat de Dan Nistor. Craiovenii, care au făcut o primă repriză slabă, dar care au jucat mult mai bine după pauză, au egalat prin japonezul Takuto Oshima (68), cu un şut deviat de Gabriel Simion. Niponul a marcat în premieră în Superligă.

''Şepcile roşii'' au avut șansa de a învinge, însă șutul lui Simion s-a dus în bară (74). U Cluj, care rămâne neînvinsă în acest campionat, venea după patru victorii consecutive. Universitatea Craiova nu a mai învins pe nimeni în ultimele 4 etape, înregistrând două egaluri şi două eşecuri

Universitatea Cluj - Universitatea Craiova 1-1 (1-0)

Cluj Arena - Cluj-Napoca

Au marcat: Mamadou Thiam (38), respectiv Takuto Oshima (68).

16. Gloria Buzău 10 1 4 5 10-20 7

Locurile 1-6 intră în play-off (tur-retur, în total 10 etape).

Locurile 7-16 vor continua în play-out (manșă unică, în total 9 etape).

Locul 1 din play-off participă în Liga Campionilor, iar locul 2 și 3 din play-off în Europa Conference League.

Locul 3 din play-off va juca baraj cu câștigătoarea barajului dintre locurile 1 și 2 din play-out pentru un loc în Europa Conference League.

Locurile 9 și 10 din play-out retrogradează direct. Locurile retrogradabile 7/8 din play-out joacă baraj cu locurile 3/4 din Liga 2.