Un mesaj al Papei Francisc va fi citit înaintea meciului de deschidere de la Cupa Mondială

Un mesaj al Papei Francisc va fi citit înaintea meciului de deschidere de la Cupa Mondială

Un mesaj al Papei Francisc împotriva rasismului va fi citit înaintea meciului de deschidere al turneului final al Cupei Mondiale, din 12 iunie, de la Sao Paulo, dintre echipele Braziliei şi Croaţiei, a anunţat, marţi, preşedinta Braziliei, Dilma Rousseff.

Papa Francisc (Imagine: Mediafax Foto / AFP)

"Aveam nevoie de un mesaj puternic împotriva rasismului la Cupa Mondială", a spus Rousseff, citată de O Globo.

Dilma Rousseff a declarat într-o întâlnire cu presa sportivă din Brazilia că mesajul va fi citit de unul dintre jucătorii pregătiţi de Luiz Felipe Scolari.

Papa Francisc a fost invitat de Rousseff să asiste la meciuri de la Cupa Mondială, dar conform presei braziliene acesta a refuzat.

Turneul final al Cupei Mondiale din Brazilia se va disputa în perioada 12 iunie - 13 iulie.

Sursa: mediafax.ro


populare
astăzi

1 Explodează rahatul? / O firmă abia înființată a luat 49 de contracte de 10 milioane de euro în mai puțin de doi ani!!!

2 ALERTĂ Primul sondaj cu prognoză tristă pentru Simion!

3 Ce se întâmplă cu Putin? / „Declarațiile sale ridică îndoieli cu privire la independența sa în luarea deciziilor”

4 Rețeaua de sănătate Regina Maria a fost vândută pentru un miliard de euro unei rețele private din Finlanda

5 Fiica legionarului Alexandru Arnăutu, condamnată în lotul Le Pen