Un fost preot naționalist polonez, reținut la sosirea în Marea Britanie

Un fost preot naționalist polonez, reținut la sosirea în Marea Britanie

Poliția de frontieră din Marea Britanie a reținut, sâmbătă, la sosirea la Londra, un fost preot naționalist polonez, împiedicându-l să participe la o adunare a extremei dreapta în centrul Angliei, relatează AFP.

Jacek Miedlar, 28 de ani, cunoscut în Polonia pentru legăturile sale cu gruparea naționalistă de extremă dreapta ONR, al cărei capelan neoficial este, a fost invitat să ia cuvântul în cursul unei adunări la Telford, organizată de grupul de extremă dreapta Britain First.

Arestat temporar la sosirea pe aeroportul Stansted din Londra, el nu a putut fi prezent la acest miting, a informat The Guardian.

"Un individ a fost reținut la orele 08.40 pe aeroportul Stansted de către poliția de frontieră care a operat în strânsă colaborare cu poliția din Essex", a confirmat Ministerul britanic de Interne.

"Când considerăm că o persoană reprezintă un risc, poliția de frontieră îi poate interzice intrarea și fac acest lucru", a adăugat ministerul.

"O veste proastă pentru Britain First: preotul antisemit Jacek Miedlar a fost arestat și împiedicat să intre în țară", a scris pe Twitter grupul antirasist "Hope not Hate".

Jacek Miedlar este cunoscut pentru declarațiile sale xenofobe și participarea la mitinguri împotriva migranților.

Congregația sa i-a interzis să se exprime în public, obligându-l să demisioneze în septembrie.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Explodează rahatul? / O firmă abia înființată a luat 49 de contracte de 10 milioane de euro în mai puțin de doi ani!!!

2 ALERTĂ Primul sondaj cu prognoză tristă pentru Simion!

3 Ce se întâmplă cu Putin? / „Declarațiile sale ridică îndoieli cu privire la independența sa în luarea deciziilor”

4 Rețeaua de sănătate Regina Maria a fost vândută pentru un miliard de euro unei rețele private din Finlanda

5 Fiica legionarului Alexandru Arnăutu, condamnată în lotul Le Pen