Un echipaj ruso-american a fost lansat spre Stația Spațială Internațională

Un echipaj ruso-american a fost lansat spre Stația Spațială Internațională

O rachetă Soiuz a lansat miercuri spre Stația Spațială Internațională (ISS) o misiune formată din doi astronauți americani și un cosmonaut rus, informează Reuters.

Televiziunea Agenției Spațiale a SUA, NASA TV, și agenția spațială rusă Roskosmos au transmis imagini de la lansarea de pe cosmodromul Baikonur din Kazahstan.

Decolarea a decurs fără probleme, la ora prevăzută 21.17 GMT (miercuri, 00.17 ora României), iar ulterior Roskosmos a anunțat că zborul se desfășoară normal.

Americanii Mark Vande Hei și Joseph Acaba, împreună cu colegul lor rus Aleksandr Misurkin urmează să ajungă pe Stația Spațială Internațională în jurul orei 02.57 GMT (5.27 ora României). Misiunea lor va dura cinci luni. Ei se vor alătura pe ISS italianului Paolo Nespoli, rusului Serghei Riazanski și americanului Randy Bresnik..

AGERPRES


populare
astăzi

1 Asta, pe care a făcut-o celebră canapeaua lui Căcărău, a ajuns să câștige 10.000 de euro pe lună din sinecuri la statul român

2 ALERTĂ Institutul Robert Lansing: Rețeaua Georgescu. Serviciile secrete militare ruse, în spatele tentativei de lovitură de stat din România

3 Potra nu vorbea în van când cerea „armatei” sale să iasă din casă! Tocmai au fost devoalate câteva sute de nume

4 Oana Zăvoranu o atacă la „supt” pe Dana Budeanu / Disputa politică s-a mutat în budoar?

5 Ponta, tot la „brațeta” lui Ghiță ai rămas? Câți „arginți” l-o fi costat poza asta?