ULTIMA ORĂ Comisia Europeană direcționează către România peste 1 miliard de euro pentru criza coronavirusului

ULTIMA ORĂ Comisia Europeană direcționează către România peste 1 miliard de euro pentru criza coronavirusului

Comisia Europeană va direcționa către România peste 1 miliard de euro, pentru criza generată de coronavirus.

Într-o scrisoare adresata autorităților române, comisarii europeni Elisa Ferreira și Nicolas Schmit spun că pentru combaterea efectelor COVID-19 Comisia Europeană va direcționa către România peste un 1 miliard de euro, astfel:

  • 483 de milioane de euro - prin renunțarea în acest an la obligația de a le solicita României rambursarea prefinanțărilor neutilizate din fondurile structurale.
  • 637 de milioane de euro - prin virarea avansului aferent fondurilor structurale pentru anul 2020 în cursul lunilor martie și aprilie.


populare
astăzi

1 Explodează rahatul? / O firmă abia înființată a luat 49 de contracte de 10 milioane de euro în mai puțin de doi ani!!!

2 ALERTĂ Primul sondaj cu prognoză tristă pentru Simion!

3 Ce se întâmplă cu Putin? / „Declarațiile sale ridică îndoieli cu privire la independența sa în luarea deciziilor”

4 Rețeaua de sănătate Regina Maria a fost vândută pentru un miliard de euro unei rețele private din Finlanda

5 Fiica legionarului Alexandru Arnăutu, condamnată în lotul Le Pen