UE va semna un acord pentru furnizarea a 110.000 de doze de vaccin împotriva variolei maimuţei

UE va semna un acord pentru furnizarea a 110.000 de doze de vaccin împotriva variolei maimuţei

Vaccinurile vor fi cumpărate cu fonduri UE şi livrate statelor membre, a declarat comisarul UE pentru sănătate, Stella Kyriakides. Dozele urmează să fie livrate proporţional cu populaţia, începând cu statele care au o nevoie mai mare, conform Reuters .

Livrările vor începe în „imediat” şi vor fi finalizate în următoarele luni, a anunţat compania.

Aproximativ 900 de cazuri de variola maimuţei au fost raportate în 19 ţări UE şi în Norvegia şi Islanda, ţări care vor avea de asemenea dreptul să primească doze de vaccin, deşi nu sunt membre UE, a precizat Comisia Europeană.

Vaccinul biotehnologic danez Bavarian Nordic, cunoscut sub numele de Imvanex în Europa şi Jynneos în Statele Unite, nu este încă autorizat în UE împotriva variolei maimuţei.

Agenţia Europeană pentru Medicamente poartă în prezent discuţii cu Bavarian Nordic pentru aprobarea rapidă a vaccinului. Unele state ale UE, inclusiv Germania şi Spania, şi-au făcut deja propriile comenzi pentru vaccin.

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 Asta, pe care a făcut-o celebră canapeaua lui Căcărău, a ajuns să câștige 10.000 de euro pe lună din sinecuri la statul român

2 ALERTĂ Institutul Robert Lansing: Rețeaua Georgescu. Serviciile secrete militare ruse, în spatele tentativei de lovitură de stat din România

3 Potra nu vorbea în van când cerea „armatei” sale să iasă din casă! Tocmai au fost devoalate câteva sute de nume

4 Oana Zăvoranu o atacă la „supt” pe Dana Budeanu / Disputa politică s-a mutat în budoar?

5 Doamne, în ce țară am ajuns să trăim? / O nouă mizerie care scârbește comisă de Justiția din Ro!