Turcia a capturat-o pe soţia lui Baghdadi, anunţă Erdogan

Turcia a capturat-o pe soţia lui Baghdadi, anunţă Erdogan

Turcia a capturat o soţie a lui Abu Bakr al-Baghdadi, fostul lider al grupării Statul Islamic care s-a sinucis săptămâna trecută în timpul unui raid al forţelor speciale americane, a anunţat miercuri preşedintele turc Recep Tayyip Erdogan, citat de agenţia Reuters.

''Statele Unite spun că Baghdadi s-a sinucis într-un tunel. Ei au început o campanie de comunicare despre asta'', a spus Erdogan într-un discurs la Universitatea din Ankara. ''Dar eu o anunţ aici pentru prima dată: noi i-am capturat soţia (lui Baghdadi) şi nu am făcut zarvă ca ei. De asemenea, i-am capturat sora şi cumnatul în Siria'', a adăugat preşedintele Turciei.

Un responsabil turc anunţase marţi cu Turcia a capturat-o pe sora lui Baghdadi, de asemenea pe soţul acesteia şi pe fiica ei. AGERPRES


populare
astăzi

1 ALERTĂ Primul sondaj cu prognoză tristă pentru Simion!

2 Explodează rahatul? / O firmă abia înființată a luat 49 de contracte de 10 milioane de euro în mai puțin de doi ani!!!

3 Ce se întâmplă cu Putin? / „Declarațiile sale ridică îndoieli cu privire la independența sa în luarea deciziilor”

4 Rețeaua de sănătate Regina Maria a fost vândută pentru un miliard de euro unei rețele private din Finlanda

5 ALERTĂ Frate, Potra chiar avea o mică armată, sursele n-au spus prostii! / MApN, comunicat care dă fiori!