Tenis: Varvara Lepchenko, suspendată provizoriu pentru dopaj

Tenis: Varvara Lepchenko, suspendată provizoriu pentru dopaj

Jucătoarea americană Varvara Lepchenko (35 ani) a fost suspendată provizoriu pentru încălcarea regulamentului antidoping, după ce a fost testată pozitiv la o substanţă interzisă, a anunţat, joi, Federaţia Internaţională de Tenis (ITF).

Lepchenko a furnizat o probă de urină pe 12 iulie, la turneul WTA de la Budapesta, în care au fost depistaţi metaboliţi de adrafinil şi/sau modafinil, ambele substanţe interzise de Agenţia Mondială Antidoping (AMA/WADA).

Numărul 127 mondial a fost notificată înaintea acuzării sale pe 9 august, iar suspendarea sa provizoriu a devenit efectivă pe 19 august.

''Lepchenko avea dreptul să facă apel la un tribunal independent care va judeca acest caz pentru a demonstra de ce nu ar trebui impusă o suspendare provizorie sau ar trebuie anulată, dar nu şi l-a exercitat'', a precizat ITF.

Pe 13 iulie, jucătoarea română Ana Bogdan o învingea cu 6-4, 7-5 pe Varvara Lepchenko, în primul tur la Budapesta.
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Ady Ivaşcu)


populare
astăzi

1 ALERTĂ Primul sondaj cu prognoză tristă pentru Simion!

2 Explodează rahatul? / O firmă abia înființată a luat 49 de contracte de 10 milioane de euro în mai puțin de doi ani!!!

3 Ce se întâmplă cu Putin? / „Declarațiile sale ridică îndoieli cu privire la independența sa în luarea deciziilor”

4 ALERTĂ Frate, Potra chiar avea o mică armată, sursele n-au spus prostii! / MApN, comunicat care dă fiori!

5 Rețeaua de sănătate Regina Maria a fost vândută pentru un miliard de euro unei rețele private din Finlanda