Tenis: Simona Halep şi Monica Niculescu au acces în optimile de finală ale probei de dublu la Roma

Tenis: Simona Halep şi Monica Niculescu au acces în optimile de finală ale probei de dublu la Roma

Perechea formată din jucătoarele române de tenis Simona Halep şi Monica Niculescu a acces marţi în optimile de finală ale probei de dublu din cadrul turneului WTA de la Roma, dotat cu premii totale în valoare de 1.692.169 euro, impunându-se rapid în faţa ucrainencelor Elina Svitolina/Daiana Iastremska, 6-0, 6-1, după un meci ce a durat doar 46 de minute.

Halep şi Niculescu vor juca în optimi cu învingătoarele din meciul care le opune pe japonezele Ena Shibahara şi Shuko Aoyama olandezelor Kiki Bertens şi Arantxa Rus.

În optimile de finală ale probei de dublu s-a calificat şi Raluca Olaru, care, împreună cu Anna-Lena Friedsam (Germania), a trecut de americancele Sofia Kenin/Bethanie Mattek-Sands, favorite N.8, în două seturi, 6-1, 6-4, după o oră şi 14 minute. Olaru şi Friedsam se vor duela în optimi cu câştigătoarele partidei Miyu Kato (Japonia)/Sabrina Santamaria (SUA) - Misaki Doi (Japonia)/Renata Voracova (Cehia).

După cum s-a anunţat, Simona Halep (2 WTA, favorită nr. 1) o va întâlni în turul 2 al probei de simplu a turneului de la Roma pe italianca Jasmine Paolini. AGERPRES (AS/autor: Mircea Lazaroniu; editor: Adrian Drăguţ, editor online: Anda Badea)


populare
astăzi

1 Bineînțeles, PSD / Interesantă poveste, sugestive poze

2 Țară condusă de panarame mincinoase! Citiți ce sume alocă sinecurilor în timp ce se plâng că nu au bani pentru indexarea pensiilor!

3 „Rușine să vă fie!” / Val de reacții în urma unei postări a Ambasadei SUA la București despre rezoluția SUA privind Ucraina

4 Recunoașteți personajul?

5 Metoda odioasă prin care au fost jefuite marile bogății ale României, descrisă de CIA