Tenis: Prima semifinală de Mare Şlem pentru grecul Tsitsipas, la Australian Open

Tenis: Prima semifinală de Mare Şlem pentru grecul Tsitsipas, la Australian Open

Tenismanul grec Stefanos Tsitsipas (15 ATP) s-a calificat, marţi, la Melbourne, în prima lui semifinală de Mare Şlem, la Australian Open, după ce l-a învins pe spaniolul Roberto Bautista Agut (24 ATP), cu 7-5, 4-6, 6-4, 7-6 (7/2).

Tsitsipas s-a impus după trei ore şi 15 minute, timp în care a reuşit 22 de aşi şi 68 de winners (50 pentru iberic).

Tsitsipas (20 ani), care în turul anterior l-a învins pe elveţianul Roger Federer, câştigătorul ultimelor două ediţii ale turneului, se va bate pentru un loc în finală cu spaniolul Rafael Nadal, numărul doi mondial, sau cu tânărul american Frances Tiafoe (39 ATP).

În celelalte două sferturi de finală, sârbul Novak Djokovic, liderul ATP, îl va întâlni pe japonezul Kei Nishikori, al optulea favorit, iar canadianul Milos Raonic (cap de serie nr. 16) va da piept cu francezul Lucas Pouille (cap de serie numărul 28).
AGERPRES (editor: Mihai Ţenea, editor online: Irina Giurgiu)


populare
astăzi

1 Explodează rahatul? / O firmă abia înființată a luat 49 de contracte de 10 milioane de euro în mai puțin de doi ani!!!

2 ALERTĂ Primul sondaj cu prognoză tristă pentru Simion!

3 Ce se întâmplă cu Putin? / „Declarațiile sale ridică îndoieli cu privire la independența sa în luarea deciziilor”

4 Rețeaua de sănătate Regina Maria a fost vândută pentru un miliard de euro unei rețele private din Finlanda

5 Fiica legionarului Alexandru Arnăutu, condamnată în lotul Le Pen