Tătaru: Acel asimptomatic pe care toată lumea îl cerea acasă, acum nu mai vrea să meargă acasă

Tătaru: Acel asimptomatic pe care toată lumea îl cerea acasă, acum nu mai vrea să meargă acasă

Ministrul Sănătăţii, Nelu Tătaru, a declarat, miercuri seara, că persoanele asimptomatice, despre care a existat o discuţie publică referitoare la internarea în spital, în acest moment nu mai vor să plece acasă, pentru a-şi proteja familia şi fiind conştiente de posibila evoluţie bruscă a bolii.

"Dacă vă amintiţi, în prima fază sau în prima parte a acestui val pandemic se discuta foarte mult de un curent al asimptomaticului. Toată lumea era pe asimptomatic, îl foloseau şi în scop electoral la un moment dat. Acel asimptomatic pe care toată lumea îl cerea acasă, în acest moment puteţi vedea că în unităţile spitaliceşti nu pleacă acasă, nu mai vrea să meargă acasă, protejându-şi familia şi observând că un incipient de asimptomatic poate deveni un simptomatic şi revenirea lui în spital poate fi tardivă, au fost şi decese", a precizat Nelu Tătaru la Digi 24. AGERPRES/(A - autor: Cornelia Dumitru, editor: Irina Poenaru, editor online: Andreea Preda)


populare
astăzi

1 Explodează rahatul? / O firmă abia înființată a luat 49 de contracte de 10 milioane de euro în mai puțin de doi ani!!!

2 ALERTĂ Primul sondaj cu prognoză tristă pentru Simion!

3 Ce se întâmplă cu Putin? / „Declarațiile sale ridică îndoieli cu privire la independența sa în luarea deciziilor”

4 Rețeaua de sănătate Regina Maria a fost vândută pentru un miliard de euro unei rețele private din Finlanda

5 ALERTĂ Frate, Potra chiar avea o mică armată, sursele n-au spus prostii! / MApN, comunicat care dă fiori!