Stephen Hawking are un cont Weibo abia deschis, urmărit deja de peste un milion de persoane

Stephen Hawking are un cont Weibo abia deschis, urmărit deja de peste un milion de persoane

Savantul britanic Stephen Hawking a reușit marți performanța de a înregistra 1,3 milioane de persoane care îl urmăresc pe Weibo, la numai opt ore de la inaugurarea contului său pe această mare rețea socială din China, care are aproximativ 200 de milioane de utilizatori activi, relatează EFE.

Performanța astrofizicianului, foarte popular în China, este remarcabilă, inclusiv prin comparație cu contul său de Twitter, urmărit de numai 35.900 din totalul celor 300 de milioane de utilizatori ai acestei rețele. Pe Weibo , el a strâns deja 220.000 de comentarii și 440.000 de ''like''-uri.

Prin deschiderea unui cont pe platforma Weibo, Stephen Hawking se adaugă unei liste de mari personalități internaționale care au procedat astfel pentru a se apropia de publicul chinez, cum ar fi Bill Gates, cofondatorul Microsoft, al cărui cont este urmărit de trei milioane de persoane, sau Hugo Boss și Paris Hilton. Deși conturile lor au un succes considerabil, ei nu se pot compara cu frumoasa Xie Na, prezentatoare la o televiziune din provincia chineză Hunan, al cărei cont de Weibo este urmărit de 83 de milioane de persoane.

AGERPRES/(AS-autor: Cristina Mac, editor: Pepa Sița, editor online: Simona Aruștei)


populare
astăzi

1 Voi ați văzut ce a scris Călin Georgescu în anexa la declarația de avere pe care nu a semnat-o?

2 Acest text a fost scris pe 7 decembrie 2024. Puneți cap la cap cu ce se întâmplă astăzi...

3 LIVE Violențe la sediul BEC după invalidarea candidaturii lui Călin Georgescu la alegerile prezidențiale

4 „Rețeaua rusească” există și duce la Georgescu

5 „Noi acum nu i-am spus „nu” nu numai lui Georgescu, ci și lui Simion. Fraților, fasciștii nu vor candida în alegerile din această țară”