Statul Islamic îi răspunde lui Obama într-o înregistrare video: "Lupta abia a început: va urma" - VIDEO

Statul Islamic îi răspunde lui Obama într-o înregistrare video: "Lupta abia a început: va urma" - VIDEO

Statul Islamic a publicat o înregistrare video care pare să răspundă promisiunii preşedintelui american, Barack Obama, de a "distruge" gruparea, relatează Washington Post, în ediţia electronică de miercuri.

Statul Islamic îi răspunde lui Obama într-o înregistrare video: "Lupta abia a început: va urma" (Imagine: Mediafax Foto/AFP)

"Nu voi ezita să acţionez împotriva Statului Islamic în Siria, precum şi în Irak", a declarat Obama, într-un discurs rostit în urmă cu o săptămână, la Casa Albă.

"Obiectivul nostru este clar: vom slăbi şi într-un final vom învinge Statul Islamic", a subliniat preşedintele american, apreciind că jihadiştii sunniţi care au decapitat doi jurnalişti americani aparţin "unei organizaţii teroriste care nu are altă viziune decât masacrul celor care i se opun".

Publicat de centrul media Al-Hayat, care a difuzat şi înregistrările cu decapitările a doi jurnalişti americani, filmul de 52 de secunde este o succesiune de imagini cu explozii în slow-motion, combatanţi care trag cu mitraliere, flăcări şi maşini aruncate în aer de bombe, toate pe fundalul unei muzici apocaliptice.

Înregistrarea include şi cadre cu Obama care susţine că trupele americane nu se vor întoarce să lupte în Irak, precum şi imagini cu fostul preşedinte George W. Bush după invadarea Irakului, cu faimosul banner "Misiune Îndeplinită".

Nimeni nu vorbeşte în această înregistrare video, care se termină cu următoarele cuvinte care apar succesiv pe ecran: "Flăcările Războiului: Lupta abia a început", "va urma".

Sursa: mediafax.ro


populare
astăzi

1 Asta, pe care a făcut-o celebră canapeaua lui Căcărău, a ajuns să câștige 10.000 de euro pe lună din sinecuri la statul român

2 ALERTĂ Institutul Robert Lansing: Rețeaua Georgescu. Serviciile secrete militare ruse, în spatele tentativei de lovitură de stat din România

3 Potra nu vorbea în van când cerea „armatei” sale să iasă din casă! Tocmai au fost devoalate câteva sute de nume

4 Oana Zăvoranu o atacă la „supt” pe Dana Budeanu / Disputa politică s-a mutat în budoar?

5 Ponta, tot la „brațeta” lui Ghiță ai rămas? Câți „arginți” l-o fi costat poza asta?