Şova: ARR a dat licenţe încălcând legea. ISCTR nu cântăreşte exact camioanele şi TIR-urile

Şova: ARR a dat licenţe încălcând legea. ISCTR nu cântăreşte exact camioanele şi TIR-urile

Ministrul Transporturilor, Dan Şova, a declarat, luni, că Autoritatea de Rutieră Română a dat licenţe încâlcând legea, iar Inspectoratul de Stat pentru Controlul în Transportul Rutier nu cântăreşte exact camioanele şi TIR-urile, afectând infrastructura rutieră.

Şova: ARR a dat licenţe încălcând legea. ISCTR nu cântăreşte exact camioanele şi TIR-urile

Şova a fost invitat, luni, la grupul parlamentar al PSD din Senat, unde a discutat despre teme legate de transporturi.

"Am discutat puţin şi despre situaţia de la ARR şi ISCTR. Le-am spus că se dau licenţe cu încălcarea legii. În mod evident s-au dat la ARR, şi ISCTR nu-şi face datoria să cântărească exact camioanele şi TIR-urile de marfă şi asta afectează infrastructura rutieră", a spus Şova, după discuţiile cu senatorii social-democraţi.

Ministrul Transporturilor a decis înlocuirea conducerii ISCTR şi ARR, au declarat pentru MEDIAFAX reprezentanţii instituţiei.

Astfel, la ISCTR, Gabriel Ştefănescu a fost înlocuit în poziţia de inspector de stat şef de Costel Dorin Ştefan, iar la ARR a fost numită în funcţia de director general interimar Aurelia Surulescu , în locul lui Sorin Supuran .

Sursa: mediafax.ro


populare
astăzi

1 Fotografie „naționalistă” pusă de fiul lui Călin Georgescu la profilul de WhatsApp. Cosmin a fost „umbra” tatălui său

2 VIDEO Trump, surprins de șosetele lui JD Vance, s-a oprit brusc din vorbit în cadrul unei discuții din Biroul Oval: „Încerc să rămân concentrat”

3 Ce pregătește Rusia? / Acumularea masivă de bombardiere strategice rusești în peninsula Kola

4 ALERTĂ Un document pregătit de un grup apropiat de FSB arată ce ar putea urmări Kremlinul prin negocierile de pace

5 Statele Unite au primit o listă cu pretențiile Rusiei pentru încheierea războiul în Ucraina. Ce a cerut Vladimir Putin