Siria: Cel puțin 51 de civili au fost uciși în bombardamente la Alep și în regiune

Siria: Cel puțin 51 de civili au fost uciși în bombardamente la Alep și în regiune

Cel puțin 51 de civili au fost uciși sâmbătă la Alep și în regiune, în nord-vestul Siriei, a anunțat Observatorul sirian al drepturilor omului (OSDO), relatează AFP.

"Cel puțin 51 de civili, printre care patru copii, au fost uciși sâmbătă la Alep și în provincia sa occidentală" în bombardamente ale forțelor loiale guvernului, rusești și ale rebelilor, a anunțat acest ONG care dispune de o importantă rețea de surse în teren.

Forțele regimului sirian au bombardat mai multe cartiere din estul Alep, controlate de rebeli, provocând moartea a 15 civili, printre care un copil, și rănirea a zeci de persoane, a precizat OSDO.

Nouă civili, printre care doi copii, au fost uciși în bombardamente de artilerie ale rebelilor asupra cartierelor din vestul Alep, controlate de forțele regimului.

Alți 27 de civili, printre care un copil, au fost uciși în lovituri aeriene ale forțelor regimului și în raiduri ruse care au vizat trei orașe și un sat la vest de Alep, a precizat ONG-ul.

AGERPRES


populare
astăzi

1 O informație care dă fiori...

2 „Greu de priceput de către șarlatanii politicii mondiale” / Alin Teodorescu explică de ce taxele lui Trump sunt periculoase pentru economia SUA

3 VIDEO Emil Hurezeanu a întârziat la poza de grup și a venit fugind în aplauzele ironice ale celorlalți la reuniunea NATO

4 ALERTĂ Prima imagine cu „trimișii” în SUA

5 Ce se întâmplă? / Un nou fenomen pe TikTok: „Putin” se adresează „personal” românilor de pe conturi care îl susțineau pe Georgescu!