Simona, în SFERTURI, după 6-4/6-4 cu Karolina Pliskova

Simona, în SFERTURI, după 6-4/6-4 cu Karolina Pliskova

Simona Halep, locul 3 WTA şi cap de serie numărul 3, a învins-o clar, în două seturi identice, 6-4/6-4, în optimile de la Indian Wells, pe Karolina Pliskova, locul 15 WTA şi a 14-a favorită, şi s-a calificat în sferturile de finală ale turneului.

Calificarea în sferturile de finală de la Indian Wells este recompensată cu 112.270 de dolari şi 215 puncte WTA. 

Pentru un loc în semifinale, Simona Halep o va întâlni pe jucătoarea spaniolă Carla Suarez Navarro, cap de serie numarul 12.

Simona Halep (23 de ani) si Carla Suarez Navarro (26 de ani) s-au mai intalnit de opt ori in circuitul WTA, fiecare jucatoare impunandu-se de cate patru ori. In 2013, Halep s-a impus de doua ori (6-3, 6-2 la 's-Hertogenbosch si 3-6, 6-4, 6-1 la New Haven), in timp ce Suarez Navarro a castigat intalnirea de la Roland Garros, cu scorul de 3-6, 6-2, 6-2. In 2014, cele doua ar fi trebuit sa se intalneasca la Roma, dar Simona Halep s-a retras.


populare
astăzi

1 Explodează rahatul? / O firmă abia înființată a luat 49 de contracte de 10 milioane de euro în mai puțin de doi ani!!!

2 ALERTĂ Primul sondaj cu prognoză tristă pentru Simion!

3 Ce se întâmplă cu Putin? / „Declarațiile sale ridică îndoieli cu privire la independența sa în luarea deciziilor”

4 Rețeaua de sănătate Regina Maria a fost vândută pentru un miliard de euro unei rețele private din Finlanda

5 ALERTĂ Frate, Potra chiar avea o mică armată, sursele n-au spus prostii! / MApN, comunicat care dă fiori!