Sibiu: Președintele Iohannis, la slujba de Înviere de la biserica "Sfânta Treime"

Sibiu: Președintele Iohannis, la slujba de Înviere de la biserica "Sfânta Treime"

Președintele Klaus Iohannis își petrece Paștele la Sibiu, unde, participă sâmbătă seara, la slujba de Înviere de la Biserica romano-catolică "Sfânta Treime", din centrul istoric al orașului. Deși este de religie protestantă, Klaus Iohannis participă la slujbele de la biserica romano-catolică din Sibiu, având în vedere că soția sa este greco-catolică.

La începutul lui 2015, Klaus Iohannis a participat pentru prima dată în calitate de președinte al României la o slujbă ortodoxă, în Catedrala Mitropolitană de la Sibiu.

În 2014, Klaus Iohannis declara la Sibiu că este "de esență, ecumenic".

"Sunt așa, de esență ecumenică, și chiar cred în esența Sibiului, unde trăim așa de câteva sute de ani, și ortodocși, și catolici, și evanghelici. Cred că am trăit bine împreună și vreau să rămână așa", spunea, în 2014, Klaus Iohannis.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Asta, pe care a făcut-o celebră canapeaua lui Căcărău, a ajuns să câștige 10.000 de euro pe lună din sinecuri la statul român

2 Ce au descoperit hackerii ucraineni despre Călin Georgescu în computerul lui Dughin

3 Planul de pace în patru puncte care ar fi fost propus de Moscova administrației Trump

4 ALERTĂ Institutul Robert Lansing: Rețeaua Georgescu. Serviciile secrete militare ruse, în spatele tentativei de lovitură de stat din România

5 Priviți, ăsta e unul dintre „patrioții” care l-au ascultat pe „eroul” Potra...