Shanghai va testa populaţia în masă pentru Covid-19, în perioada 26-28 iulie

Shanghai va testa populaţia în masă pentru Covid-19, în perioada 26-28 iulie

Shanghaiul a ridicat în iunie o carantină desfăşurată pe parcursul a două luni, dar a înregistrat cazuri zilnice de două cifre în ultimele săptămâni.
Oficialii se bazează pe runde repetate de testare în masă pentru a identifica infecţiile la persoane pe care le plasează rapid în carantină pentru a preveni răspândirea în continuare, în conformitate cu strategia ”zero cazuri” a Chinei, care cere ca fiecare criză să fie controlată cât mai repede posibil.
Noua campanie de testare, în timpul căruia rezidenţii din districte trebuie să treacă prin două teste pentru Covid-19 într-o perioadă de trei zile, survine după mai multe alte campanii similare, de la începutul acestei luni.

În tot oraşul, locuitorii trebuie să fie testaţi cel puţin o dată pe săptămână pentru a-şi menţine accesul în locurile publice şi mijloacele de transport.

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 Explodează rahatul? / O firmă abia înființată a luat 49 de contracte de 10 milioane de euro în mai puțin de doi ani!!!

2 ALERTĂ Primul sondaj cu prognoză tristă pentru Simion!

3 Ce se întâmplă cu Putin? / „Declarațiile sale ridică îndoieli cu privire la independența sa în luarea deciziilor”

4 Rețeaua de sănătate Regina Maria a fost vândută pentru un miliard de euro unei rețele private din Finlanda

5 Fiica legionarului Alexandru Arnăutu, condamnată în lotul Le Pen