Rusia: Pedepse cu închisoarea pentru persoanele care respectă sancţiunile occidentale

Rusia: Pedepse cu închisoarea pentru persoanele care respectă sancţiunile occidentale

Parlamentul din Rusia a anunţat luni că ia în considerare un proiect de lege care să prevadă pedepse de până la patru ani de închisoare pentru respectarea sancţiunile impuse de un guvern străin, relatează dpa.

Proiectul de lege interzice să se refuze un acord de afaceri în Rusia dacă acel refuz este motivat de sancţiuni externe, conform unui comunicat publicat pe site-ul camerei inferioare a legislativului.

Foarte probabil proiectul de lege va fi adoptat, deoarece a fost iniţiat de preşedinţii celor două camere ale parlamentului, dominat de partidul Rusia Unită aflat la putere, comentează dpa.

Măsura i-ar afecta pe reprezentanţii companiilor occidentale din Rusia, care trebuie să se supună sancţiunilor impuse de Statele Unite şi de Uniunea Europeană după anexarea peninsulei ucrainene Crimeea de către Moscova în urmă cu patru ani.

Rusia a anexat Crimeea şi i-a sprijinit pe separatiştii pro-ruşi din estul Ucrainei, ca reacţie la înlăturarea de la putere a fostului preşedinte pro-rus Viktor Ianukovici, în ceea ce Moscova a numit o lovitură de stat susţinută de Occident. AGERPRES


populare
astăzi

1 Explodează rahatul? / O firmă abia înființată a luat 49 de contracte de 10 milioane de euro în mai puțin de doi ani!!!

2 ALERTĂ Primul sondaj cu prognoză tristă pentru Simion!

3 Ce se întâmplă cu Putin? / „Declarațiile sale ridică îndoieli cu privire la independența sa în luarea deciziilor”

4 Rețeaua de sănătate Regina Maria a fost vândută pentru un miliard de euro unei rețele private din Finlanda

5 Fiica legionarului Alexandru Arnăutu, condamnată în lotul Le Pen