Rusia a confiscat o colecţie de monede vechi de aur furate în Franţa

Rusia a confiscat o colecţie de monede vechi de aur furate în Franţa

Rusia a declarat marţi că a confiscat o colecţie de monede antice de aur furate din Muzeul Saint-Remi din Reims, în nord-estul Franţei, şi s-a angajat să depună eforturi pentru returnarea lor pe teritoriul francez.

Piesă de colecție furată FOTO: Captură video X

Piesă de colecție furată FOTO: Captură video X

„O colecţie de monede antice de aur furate în Franţa” a fost confiscată după o încercare de a le vinde pe piaţa de antichităţi din Moscova, a precizat Ministerul rus de Interne într-un comunicat.

În timpul verificărilor, s-a stabilit că numele şi descrierea monedelor de aur semănau cu cele care „fuseseră păstrate la Muzeul Saint-Remi din Reims”, înainte de a fi furate, potrivit aceleiaşi surse.

Contactat de autorităţile ruse, Interpolul a confirmat că era vorba într-adevăr de „monede antice rare fabricate între secolele I şi V d.Hr.”, care au fost furate, explică comunicatul, fără a preciza data furtului sau a confiscării.

După ce a primit fotografii şi o descriere detaliată a obiectelor furate , poliţia rusă a percheziţionat un magazin de antichităţi din Moscova şi locuinţele mai multor colecţionari, confiscând 79 de piese cu o valoare estimată la „aproximativ peste 55 de milioane de ruble (aproximativ 607.200 de euro la cursul de schimb actual)”, a adăugat ministerul.

„Returnarea colecţiei la expoziţia sa permanentă din Franţa este în curs de organizare”, a subliniat Ministerul rus de Interne.

Potrivit comunicatului, un gardian de la Musée Saint-Remi a fost condamnat în cadrul unui proces pentru furtul acestor obiecte preţioase, însă acestea au fost găsite abia acum.

Sursa: adevarul.ro


Citește și:

populare
astăzi

1 Să salvați și articolul ăsta undeva, să vedem dacă se va adeveri ce scrie. Personajul din imagine este noul simbol al gândirii lui Trump...

2 ALERTĂ Salvați undeva ce spune omul ăsta, e unul dintre puținii care știe ce vorbește!

3 Jessica Aber, numită procuror federal de Biden, găsită moartă în locuința sa din Virginia. Demisionase înainte de venirea lui Trump

4 „80 de nesimțiți, de șmecheri, care-i fac pe fraierii care respectă regulile” / Melania Medeleanu, exasperată de nesimțirea din traficul din Capitală

5 VIDEO „Ca urmare a unei plângeri penale depuse de către Alexandru Florian, am fost citat de IGPR pentru faptul că dețin trei reviste din anii 30”