Rovana Plumb: Am luat decizia să demisionez după declarațiile premierului dintr-o emisiune

Rovana Plumb: Am luat decizia să demisionez după declarațiile premierului dintr-o emisiune

Rovana Plumb, ministrul demisionar al Fondurilor Europene, a declarat luni că a luat decizia de a renunța la funcție după afirmațiile premierului Mihai Tudose într-o emisiune televizată referitoare la remanierea guvernamentală.

 Ea a susținut că, în ședința Comitetului Executiv Național al PSD, miniștrii Doina Pană și Lia Olguța Vasilescu au avut intenția de a demisiona din solidaritate.

"Decizia de demisie a fost luată după declarațiile, dintr-o emisiune, făcute de premier", a afirmat Rovana Plumb, după audierea ei în Comisia juridică a Camerei Deputaților.

Întrebată dacă în ședința CExN al PSD de joia trecută au fost și alte persoane care au vrut să își dea demisia, Rovana Plumb a spus că acest lucru este adevărat. "Da, este adevărat, din solidaritate, este adevărat și doamna ministru Doina Pană, cât și doamna ministru Lia Olguța Vasilescu au spus acest lucru", a susținut Rovana Plumb.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Explodează rahatul? / O firmă abia înființată a luat 49 de contracte de 10 milioane de euro în mai puțin de doi ani!!!

2 ALERTĂ Primul sondaj cu prognoză tristă pentru Simion!

3 Ce se întâmplă cu Putin? / „Declarațiile sale ridică îndoieli cu privire la independența sa în luarea deciziilor”

4 Rețeaua de sănătate Regina Maria a fost vândută pentru un miliard de euro unei rețele private din Finlanda

5 Fiica legionarului Alexandru Arnăutu, condamnată în lotul Le Pen