România va avea cea mai mare fabrică de pulberi pentru explozibili din Europa

România va avea cea mai mare fabrică de pulberi pentru explozibili din Europa

Ministrul Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului, Bogdan Ivan, a declarat, vineri, că România va avea în maximum doi ani și jumătate una dintre cele mai mari fabrici de pulberi pentru explozibili din toată Europa.

S-a aprobat amplasamentul pentru cea mai mare fabrică de pulberi din Europa Foto: Profimedia

S-a aprobat amplasamentul pentru cea mai mare fabrică de pulberi din Europa Foto: Profimedia

România va avea cea mai modernă fabrică de pulberi pentru muniţie, la care va fi partener şi Uniunea Europeană. În acest fel, România reintră pe piața pulberilor explozive pentru muniții.

„În total, în România sunt 143 de companii care sunt autorizate să furnizeze materiale și echipament pentru industria de apărare. Am o discuție și cu ei. E un efort general pentru a obține cât mai mulți din banii pe care astăzi Comisia Europeană îi pune pe masă și anume 150 de miliarde de euro prin mecanismul SAFE (Security Action For Europe), care este parte integrată a unui plan mai mare de 800 de miliarde de dolari, și anume ReArm Europe. Ideea de bază este ca, pentru a accesa acești bani în domeniul achiziției de tehnică militară, este foarte important să ai un partener european, o altă țară europeană. Trebuie ca minim 65% din producție să fie făcută pe teritoriul Uniunii Europene, urmând ca 100% din proprietatea intelectuală să fie a unui stat membru al UE. Am început acum 3 săptămâni o mapare a ecosistemului din România. În fiecare săptămână am avut discuții și cu Administrația Prezidențială și cu ceilalți colegi din Guvern și cu alte structuri, tocmai pentru a identifica care este necesarul României și cât putem să acoperim din necesarul României. Am identificat acolo unde putem să fim furnizori pentru alte state din partea UE și am început maparea nevoilor lor și automat unde putem să găsim parteneriate. De exemplu, noi furnizăm muniție de un anumit calibru și acea țară are capacități de producție foarte competitive pe o altă muniție, pe un anumit tip de calibru și să lucrăm într-o formă complementară. Pentru asta milita foarte mult mecanismul european SAFE, pe de o parte”, a declarat Bogdan Ivan la emisiunea ”Live”, de la Digi24. Anul trecut, Guvernul s-a angajat să plătească 72 de milioane de lei despăgubiri proprietarilor ce urmează să fie expropriați.

Oficialul din Guvern afirmă că durata estimată pentru operaționalizarea fabricii de pulberi este de doi ani și jumătate.

„Urmează achiziția pentru construcția halelor în care se va produce această pulbere. Urmează de asemenea, în paralel, am început demersurile, pentru achiziția instalațiilor care vor fi montate în cadrul fabricii, ca să nu pierdem timpul. Durata estimată este de doi ani și jumătate perioada maximă, iar noi estimăm că până la finalul acestui an să avem închis procedurile de achiziție publică și poate chiar să începem să pregătim construcțiile. Am îndepărtat absolut toate obstacolele pe care le-am avut din punct de vedere legal pentru a ne asigura că acest proiect strategic pentru Europa și pentru România merge înainte”, a mai spus ministrul Economiei.

Ivan precizează că România importă pulbere pentru explozibil din Serbia și China, cu 2 ani termen de livrare, „ceea ce este extrem de mult”.

Sursa: adevarul.ro


Citește și:

populare
astăzi

1 Ăsta, bonus de 322.600 EUR brut pe lângă salariul său anual, de aproape 137.000 euro brut!

2 VIDEO Ce spune o ucraineancă despre români deși de 4 ani trăiește cu un ieșean, dar în Italia...

3 Câți ca ăștia or fi încă activi la vârful statului român?

4 Hopa, Trump face primele schimbări în echipa care se ocupă de strategia comercială!

5 VIDEO Lasconi a arătat un SMS de la Nicușor Dan, în care îi cerea să se întâlnească cu Zuckerman și cu Ciucă, pentru a se retrage din alegeri