România U21 – Elveția U21, încântător: tricolorii mici merg la Campionatul European după un meci superb

Meciul unei generații! Așa a fost România U21 – Elveția U21, după cum Adevărul a explicat aici, oferind argumentele în acest sens. Iar o partidă colosală, de totul sau nimic aproape, a beneficiat de o atmosferă pe măsură. Fiindcă Stadionul Giulești, aproape plin până la refuz, le-a oferit tricolorilor mici susținerea necesară.

Ianis Stoica, eroul României U21. FOTO: Facebook

Din fericire, selecționata pregătită de Daniel Pancu, un antrenor de-al casei în Giulești, s-a ridicat la nivelul meciului. După doar 16 minute, Ianis Stoica, jucătorul legitimat la Hermannstadt, a deschis scorul cu un șut din alunecare, după o pasă excelentă a lui Louis Munteanu. La 1-0 pentru România, a urmat un moment exploziv care însă, una peste alta, a decurs în favoarea noastră. Jaquez l-a faultat extrem de dur pe Louis Munteanu și a fost eliminat de centralul întâlnirii. Doar că, din păcate, în aceeași fază, selecționerul Daniel Pancu a fost eliminat, la rândul său, pentru proteste. Așadar, noi am pierdut „comandantul“ de pe bancă, însă Elveția a fost nevoită să joace peste 60 de minute în inferioritate numerică.

Efectele acestei situații? Aproape imediat, România a făcut 2-0 prin același Ianis Stoica! În minutul 35, eroul României U21 a finalizat o fază excelentă construită de Octavian Popescu, Grameni și Louis Munteanu. La pauză, România U21 – Elveția U21 a fost 2-0, iar tricolorii mici erau pe locul 1 în grupă, cu biletele spre Euro 2025 în buzunar.

La reluare, România U21 a trăit periculos, ce-i drept, doar trei minute. Oaspeții au redus din handicap, după golul marcat de Hajdari, cu o lovitură de cap (65). Speranțele lor într-o revenire miraculoasă s-au năruit însă după doar trei minute. Pentru că, după un corner, stoperul legitimat la Toulouse, Umit Akdag, a făcut 3-1 pentru România U21.

De aici până la final, tricolorii mici au controlat partida. S-a terminat 3-1 pentru România U21 care a reușit a patra calificare consecutivă la Europeanul rezervat naționalelor sub 21 de ani. În 2019, selecționata pregătită de Mirel Rădoi a avansat până în semifinale, în 2021, echipa pregătită de Adrian Mutu a fost eliminată după faza grupelor, iar în 2023 România U21 s-a clasat pe locul 16 din 16 la turneul final pe care l-a găzduit, alături de Georgia.

Euro 2025 se va disputa, în Slovacia, între 12-29 iunie, cu 16 naționale. La turneul final pot evolua toți fotbaliștii născuți după 1 ianuarie 2002.

6. Armenia U21 10 0 2 8 2-21 2

Primul loc duce la Euro 2025. Cele mai bune trei echipe de pe locurile 2 vor merge, de asemenea, la turneul final. Restul formațiilor clasate pe poziția a 2-a, șase la număr, vor juca meciuri de baraj pentru ultimele trei locuri disponibile. Slovacia, gazda întrecerii, e calificată din oficiu.