România – Olanda în optimile Euro 2024: drama ungurilor ne aduce o adversară teribilă

Edward Iordănescu (46 de ani) e un selecționer norocos, însă totul are o limită! Pentru că, miercuri, după calificarea istorică a României în optimile Euro 2024, norocul proverbial al lui Edi s-a transformat în ghinion. Unul teribil!

Memphis Depay, vedeta Olandei. FOTO: Facebook

Concret, România avea șansa unui meci abordabil, în care am fi fost favoriți, cu Slovenia. Adică „echipa păcii“ de la acest European, una care a trecut de grupe fără victorie, după cum Adevărul a arătat aici. Pentru ca România să dea de Slovenia, în optimi, era nevoie de două scenarii:

*Cehia să nu câștige cu Turcia.

*Georgia să nu învingă Portugalia.

Dacă aceste condiții s-ar fi îndeplinit, atunci naționalele calificate de pe locurile 3 ar fi fost Olanda / Slovacia / Slovenia / Ungaria. În această formulă, tricolorii ar fi întâlnit Slovenia în optimile Euro 2024.

Cehii au ieșit repede din calcule

În ultimele partide din grupele Euro 2024, s-a lămurit repede că Cehia nu va învinge Turcia. Pentru că, la Hamburg, Barák (Cehia) a luat două „galbene“, în minutele 11 și 20, lăsându-și echipa în inferioritate numerică. Apoi, Çalhanoğlu a deschis scorul pentru Turcia, în minutul 51. La final, Turcia – Cehia s-a încheiat cu scorul de 2-1 pentru turci.

Cu Cehia ieșită din calcule, nimeni n-ar fi crezut că Georgia ne va strica socotelile. Din păcate, exact asta s-a întâmplat! Fiindcă, la Gelsenkirchen, gruzinii s-au impus cu un incredibil 2-0 (Kvaratskhelia 2, Mikautadze penalty-57) și au prins locul 3 cu 4 puncte, avansând în optimile Euro 2024. În dauna Ungariei, națională care a trăit o adevărată dramă prin această eliminare.

Din păcate, drama ungurilor e și a noastră. Fiindcă, în loc să jucăm cu Slovenia în optimi, vom întâlni Olanda. La Munchen, pe 2 iulie, de la ora 19.00 (Pro TV, VOYO).

Învingătoarea meciului România – Olanda din optimi va juca, în sferturi, cu învingătoarea duelului Austria – Turcia. Această confruntare din sferturi va avea loc, pe 6 iulie, la Berlin, de la ora 22.00.

4. Cehia 3 0 1 2 3-5 1

Se califică în faza optimilor de finală primele două clasate din fiecare grupă, plus cele mai bune patru locuri trei din toate cele șase grupe Euro 2024.

3 Sprijinite de tancuri și acoperite de avioane de luptă cu bombe cu planare, trupele ucrainene au străpuns linia defensivă din Kursk într-un nou punct …