Rohani o felicită pe Twitter pe câştigătoarea medaliei Fields, publicând o fotografie cu ea fără văl

Rohani o felicită pe Twitter pe câştigătoarea medaliei Fields, publicând o fotografie cu ea fără văl

Preşedintele iranian Hassan Rohani a felicitat-o pe Twitter pe americanca de origine iraniană Maryam Mirzakhani, prima femeie câştigătoare a medaliei Fields pentru matematică, postând o fotografie cu ea fără văl, o declaraţie politică puternică într-o societate considerată foarte conservatoare.

Rohani o felicită pe Twitter pe câştigătoarea medaliei Fields, publicând o fotografie cu ea fără văl (Imagine: Mediafax Foto/AFP)

Mesajul postat de Rohani miercuri seara conţine o fotografie cu tânăra în vârstă de 37 de ani născută în Iran purtând văl (aşa cum cere legea iraniană) alături de una în care aceasta apare fără văl, relatează The Independent în ediţia electronică.

Ea este prima femeie care câştigă Medalia Fields, atribuită începând din 1936.

Mesajul de felicitare a fost redistribuit de 2.217 ori, mulţi utilizatori ai reţelei salutând decizia preşedintelui iranian.

Anul trecut, Rohani s-a confruntat cu o serie de critici din partea conservatorilor iranieni din cauza atitudinii sale moderate. "Dacă o femeie sau un bărbat nu respectă regulile noastre privind îmbrăcămintea, virtutea lui sau a ei nu ar trebui pusă la îndoială ... În opinia mea, multe femei din societatea noastră care nu respectă legile noastre privind vălul sunt virtuoase. Noi ar trebui să punem accentul pe virtute", declara atunci Rohani.

După alegerea sa în iunie 2013, Rohani a avut frecvent divergenţe cu iranienii conservatori.

Maryam Mirzakhani s-a născut în 1977, la Teheran, şi este profesor la Universitatea Stanford din California, după ce şi-a obţinut doctoratul la Harvard în 2004.

Anterior, ea a apărat educaţia în Iran, afirmând: "Ar trebui să spun că sistemul de educaţie din Iran nu este aşa cum îşi imaginează oamenii", a declarat ea. "Ca absolventă a Universităţii Harvard a trebuit să explic de câteva ori că mi s-a permis să merg la universitate ca femeie în Iran", a explicat ea.

Sursa: mediafax.ro


populare
astăzi

1 Asta, pe care a făcut-o celebră canapeaua lui Căcărău, a ajuns să câștige 10.000 de euro pe lună din sinecuri la statul român

2 ALERTĂ Institutul Robert Lansing: Rețeaua Georgescu. Serviciile secrete militare ruse, în spatele tentativei de lovitură de stat din România

3 Potra nu vorbea în van când cerea „armatei” sale să iasă din casă! Tocmai au fost devoalate câteva sute de nume

4 Oana Zăvoranu o atacă la „supt” pe Dana Budeanu / Disputa politică s-a mutat în budoar?

5 Ponta, tot la „brațeta” lui Ghiță ai rămas? Câți „arginți” l-o fi costat poza asta?