Rata anuală a inflației a crescut în august la 5,1%

Rata anuală a inflației a crescut în august la 5,1%

Rata anuala a inflatiei, care masoara evolutia preturilor de consum in ultimul an, a crescut in luna august, la 5,1%, de la 4,56% in iulie, in conditiile in care marfurile nealimentare s-au scumpit cu 6,78% fata de aceeasi luna a anului trecut, potrivit datelor publicate marti de Institutul National de Statistica (INS).

In iulie, rata anuala a inflatiei a scazut usor, la 4,56%. In iunie, rata anuala a inflatiei a scazut usor, la 5,40%. In mai, rata anuala a inflatiei a crescut la 5,41%, cel mai mare nivel din februarie 2013, cand a fost 5,65%.

In august, fata de aceeasi luna a anului trecut, marfurile alimentare s-au scumpit cu 4,15%, preturile marfurilor nealimentare au urcat cu 6,78%, iar preturile serviciilor au crescut cu 2,61%.

Fata de decembrie 2017, cele mai mari cresteri de preturi s-au inregistrat, in august, la serviciile postale (21,54%), transportul aerian (18,66%) si gazele naturale (16,61%).

Pretul combustibililor, care are un impact mai larg asupra celorlalte preturi, a crescut, in august fata de decembrie, cu 5,61%.

In august, Banca Nationala a Romaniei (BNR) a revizuit in scadere, de la 3,6% la 3,5%, prognoza de inflatie pentru finalul acestui an si a estimat un nivel de 2,7%, in scadere de la 3%, pentru decembrie 2019.


populare
astăzi

1 Asta, pe care a făcut-o celebră canapeaua lui Căcărău, a ajuns să câștige 10.000 de euro pe lună din sinecuri la statul român

2 Potra nu vorbea în van când cerea „armatei” sale să iasă din casă! Tocmai au fost devoalate câteva sute de nume

3 ALERTĂ Institutul Robert Lansing: Rețeaua Georgescu. Serviciile secrete militare ruse, în spatele tentativei de lovitură de stat din România

4 Doamne, în ce țară am ajuns să trăim? / O nouă mizerie care scârbește comisă de Justiția din Ro!

5 Oana Zăvoranu o atacă la „supt” pe Dana Budeanu / Disputa politică s-a mutat în budoar?