Preşedintele Iohannis a semnat decretul de decorare a unor supravieţuitori ai Holocaustului

Preşedintele Iohannis a semnat decretul de decorare a unor supravieţuitori ai Holocaustului

Preşedintele Klaus Iohannis a semnat decretul de decorare a unor supravieţuitori ai Holocaustului, a anunţat duminică Administraţia Prezidenţială.

"În semn de deosebit respect pentru suferinţele îndurate în timpul celui de-al Doilea Război Mondial, pentru înalta ţinută morală de care au dat dovadă de-a lungul vieţii, precum şi pentru eforturile depuse pentru păstrarea vie a memoriei victimelor Holocaustului - o tragedie pe care omenirea nu trebuie să o mai cunoască, Preşedintele României a conferit: Ordinul Naţional 'Serviciul Credincios' în grad de Cavaler doamnei Davidovits Rachel, doamnei Pardău Lea, domnului Schwartz Paul, doamnei Segal Sandra, domnului Shai Meir, doamnei Szinetar Iudita Agneta şi doamnei Vainer Anette", se precizează într-un comunicat transmis AGERPRES.

De asemenea, potrivit sursei citate, şeful statului a conferit Medalia Naţională "Serviciul Credincios" Clasa a III-a lui Andrei Klein. AGERPRES


populare
astăzi

1 Explodează rahatul? / O firmă abia înființată a luat 49 de contracte de 10 milioane de euro în mai puțin de doi ani!!!

2 ALERTĂ Primul sondaj cu prognoză tristă pentru Simion!

3 Ce se întâmplă cu Putin? / „Declarațiile sale ridică îndoieli cu privire la independența sa în luarea deciziilor”

4 Rețeaua de sănătate Regina Maria a fost vândută pentru un miliard de euro unei rețele private din Finlanda

5 Fiica legionarului Alexandru Arnăutu, condamnată în lotul Le Pen