Prahova: PSD a câștigat două primării, iar ALDE și PNL câte una

Prahova: PSD a câștigat două primării, iar ALDE și PNL câte una

Candidații PSD au câștigat două dintre cele patru primării din Prahova pentru care au fost organizate, duminică, alegeri parțiale, în timp ce ALDE și PNL au obținut câte un mandat de primar.

Potrivit datelor furnizate, luni, de Biroul Electoral Județean (BEJ) Prahova, alegerile locale parțiale organizate în orașul Bușteni au fost câștigate de candidatul PSD, Irinel Ghiță. Alegerile au fost organizate după ce fostul primar al orașului, Emanoil Savin, a fost ales senator.

De asemenea, social-democrații au câștigat și Primăria Călugăreni, prin candidatul Ion Enache.

Candidatul ALDE Marius Constantin a câștigat alegerile pentru funcția de primar al orașului Băicoi. Aici au fost organizate alegeri după ce fostul edil, Ciprian Stătescu (PNL), și-a pierdut mandatul în urma unei condamnări, el candidând acum pentru un nou mandat din partea liberalilor, dar pierzând alegerile.

Liberalii au câștigat alegerile parțiale în comuna Dumbrava, prin candidatul Marian Apostol.

Potrivit BEJ Prahova, la nivelul județului au fost 15.117 voturi valabil exprimate, dintre care 4.880 obținute de ALDE, 4.443 de PSD și 3.984 de PNL.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Asta, pe care a făcut-o celebră canapeaua lui Căcărău, a ajuns să câștige 10.000 de euro pe lună din sinecuri la statul român

2 ALERTĂ Institutul Robert Lansing: Rețeaua Georgescu. Serviciile secrete militare ruse, în spatele tentativei de lovitură de stat din România

3 Potra nu vorbea în van când cerea „armatei” sale să iasă din casă! Tocmai au fost devoalate câteva sute de nume

4 Oana Zăvoranu o atacă la „supt” pe Dana Budeanu / Disputa politică s-a mutat în budoar?

5 Ponta, tot la „brațeta” lui Ghiță ai rămas? Câți „arginți” l-o fi costat poza asta?