Prahova: Bărbat care a distrus două maşini, împuşcat de poliţişti după ce a încercat să îi lovească cu un topor

Prahova: Bărbat care a distrus două maşini, împuşcat de poliţişti după ce a încercat să îi lovească cu un topor

Un bărbat care a distrus două maşini a fost împuşcat, miercuri, de poliţiştii prahoveni după ce acesta nu a răspuns somaţiilor legale şi a încercat să îi lovească folosind un topor pe care îl avea asupra sa, persoana în cauză fiind cunoscută cu probleme psihice.

Potrivit purtătorului de cuvânt al Inspectoratului Judeţean de Poliţie Prahova, Raluca Brezeanu, o patrulă de poliţie a intervenit pe raza localităţii Buda în urma unei sesizări la 112 privind distrugerea unor autovehicule pe un teren viran.

Persoana reclamată avea asupra sa un topor cu care i-a ameninţat pe poliţişti, încercând să îi lovească, moment în care oamenii legii au efectuat somaţiile legale, au tras un foc de avertisment în plan vertical, iar apoi l-au împuşcat pe bărbatul agresiv.

Acesta a fost identificat ca fiind un localnic din comuna Ariceştii Rahtivani, cunoscut ca având probleme psihice şi antecedente penale.

Potrivit datelor furnizate de Serviciul Judeţean de Ambulanţă Prahova, persoana în cauză care prezintă trei plăgi punctiforme prin împuşcare în zona abdomenului, având sângerare redusă, a fost preluată pentru a fi transportată la Spitalul Judeţean de Urgenţă Ploieşti.

În cauză se efectuează în continuare cercetări, a precizat Brezeanu. AGERPRES / (AS - autor: Anamaria Toma, editor: Marius Frăţilă, editor online: Irina Giurgiu)


populare
astăzi

1 Explodează rahatul? / O firmă abia înființată a luat 49 de contracte de 10 milioane de euro în mai puțin de doi ani!!!

2 ALERTĂ Primul sondaj cu prognoză tristă pentru Simion!

3 Ce se întâmplă cu Putin? / „Declarațiile sale ridică îndoieli cu privire la independența sa în luarea deciziilor”

4 Rețeaua de sănătate Regina Maria a fost vândută pentru un miliard de euro unei rețele private din Finlanda

5 Fiica legionarului Alexandru Arnăutu, condamnată în lotul Le Pen