Percheziţii la administratori de firme suspectaţi de evaziune de peste 2,5 milioane de lei, în Mureş

Percheziţii la administratori de firme suspectaţi de evaziune de peste 2,5 milioane de lei, în Mureş

Potrivit unui comunicat al Poliţiei Române, poliţiştii specializaţi în combaterea criminalităţii organizate din Mureş au descins, joi dimineaţă, la locuinţele unor administratori de societăţi comerciale şi la o firmă de pază.

Astfel, au fost făcute şase percheziţii, la sediul unei firme de pază din Târgu Mureş şi la locuinţele mai multor persoane suspectate de evaziune fiscală, spălare de bani, fals în înscrisuri sub semnătură privată şi uz de fals.

Conform sursei citate, în perioada 2009 - 2010 zece persoane, în calitate de administratori ai mai multor societăţi comerciale, ar fi înregistrat în evidenţele contabile cheltuieli care nu au la bază operaţiuni reale, în scopul sustragerii de la îndeplinirea obligaţiilor fiscale. Astfel, ar fi cauzat un prejudiciu de 2.560.792 de lei.

În acest caz au fost emise opt mandate de aducere pe numele suspecţilor, care urmează să fie duşi la audieri.

Acţiunea s-a desfăşurat sub coordonarea unui procuror de la Parchetul Tribunalului Mureş.

Sursa: realitatea.net


populare
astăzi

1 Bineînțeles, PSD / Interesantă poveste, sugestive poze

2 Țară condusă de panarame mincinoase! Citiți ce sume alocă sinecurilor în timp ce se plâng că nu au bani pentru indexarea pensiilor!

3 „Rușine să vă fie!” / Val de reacții în urma unei postări a Ambasadei SUA la București despre rezoluția SUA privind Ucraina

4 Recunoașteți personajul?

5 Metoda odioasă prin care au fost jefuite marile bogății ale României, descrisă de CIA