Parlamentare2020/Vicepremierul ungar: Este vital ca UDMR să reprezinte interesele maghiarilor în cel mai solid mod în legislativul român

Parlamentare2020/Vicepremierul ungar: Este vital ca UDMR să reprezinte interesele maghiarilor în cel mai solid mod în legislativul român

Vicepremierul ungar Zsolt Semjen a afirmat joi că este "vital" ca UDMR (Uniunea Democrată Maghiară din România) să poată reprezenta interesele maghiarilor în cel mai solid mod posibil în parlamentul de la Bucureşti, ceea ce va fi posibil doar dacă la alegerile legislative din 6 decembrie Uniunea va fi votată nu doar de cei din România, ci şi de cetăţenii români care trăiesc în diasporă, a consemnat MTI.

Vicepremierul ungar responsabil pentru politici naţionale a făcut aceste remarci într-o conferinţă de presă desfăşurată online în finalul Conferinţei Permanente Maghiare (Maert) şi Consiliului Diasporei Maghiare, organizate în spaţiul virtual din cauza epidemiei de coronavirus.

El le-a cerut totodată alegătorilor maghiari cu origini transilvane, care nu locuiesc pe teritoriul României şi au cetăţenie română, posesori de documente româneşti (paşapoarte şi cărţi de identitate), să participe la alegeri. UDMR va putea reprezenta eficient valorile şi interesele maghiare dacă este susţinută de alegători, a explicat Zsolt Semjen.AGERPRES


populare
astăzi

1 ALERTĂ Primul sondaj cu prognoză tristă pentru Simion!

2 Explodează rahatul? / O firmă abia înființată a luat 49 de contracte de 10 milioane de euro în mai puțin de doi ani!!!

3 Ce se întâmplă cu Putin? / „Declarațiile sale ridică îndoieli cu privire la independența sa în luarea deciziilor”

4 Rețeaua de sănătate Regina Maria a fost vândută pentru un miliard de euro unei rețele private din Finlanda

5 ALERTĂ Frate, Potra chiar avea o mică armată, sursele n-au spus prostii! / MApN, comunicat care dă fiori!