Olt: Percheziţii în cinci judeţe într-un dosar de evaziune fiscală

Olt: Percheziţii în cinci judeţe într-un dosar de evaziune fiscală

Poliţiştii de investigare a criminalităţii economice din judeţul Olt, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Tribunalul Olt, au efectuat marţi dimineaţa 13 percheziţii domiciliare în judeţele Maramureş, Braşov, Ilfov, Buzău şi Olt, la persoane bănuite de evaziune fiscală, informează IGPR.

O societate comercială din judeţul Olt, ai cărei reprezentanţi ar fi înregistrat în evidenţa contabilă operaţiunile desfăşurate cu alte firme, ar fi refuzat să prezinte organelor fiscale documentele legale.

Prejudiciul în cauză e estimat la aproximativ 770.000 de lei.

"Din cercetări a reieşit că, în perioada 1 ianuarie 2012 - 21 decembrie 2017, reprezentanţii unei societăţi comerciale, din judeţul Olt, ar fi înregistrat în evidenţa contabilă a societăţii operaţiunile desfăşurate cu alte societăţi comerciale, refuzând să prezinte organelor fiscale documentele legale, fiind cauzat un prejudiciu bugetului de stat de 769.577 de lei", precizează sursa citată.

În urma percheziţiilor, cinci persoane vor fi conduse la sediile unităţilor de poliţie pentru a fi audiate.

La percheziţii au participat poliţişti din cadrul structurilor de investigare a criminalităţii economice din judeţele Maramureş, Braşov, Ilfov, Buzău şi Olt. AGERPRES


populare
astăzi

1 ALERTĂ Primul sondaj cu prognoză tristă pentru Simion!

2 Explodează rahatul? / O firmă abia înființată a luat 49 de contracte de 10 milioane de euro în mai puțin de doi ani!!!

3 Ce se întâmplă cu Putin? / „Declarațiile sale ridică îndoieli cu privire la independența sa în luarea deciziilor”

4 ALERTĂ Frate, Potra chiar avea o mică armată, sursele n-au spus prostii! / MApN, comunicat care dă fiori!

5 Rețeaua de sănătate Regina Maria a fost vândută pentru un miliard de euro unei rețele private din Finlanda