O limuzină din flota lui Putin a explodat la Moscova. Deflagrația a avut loc în apropierea sediului FSB

O limuzină din flota lui Putin a explodat la Moscova. Deflagrația a avut loc în apropierea sediului FSB

O limuzină despre care se crede că face parte din flota liderului de la Kremlin, Vladimir Putin, a explodat la Moscova, în apropierea sediului FSB.

Limuzina a explodat lângă sediul FSB FOTO Captură video

Limuzina a explodat lângă sediul FSB FOTO Captură video

Deflagrația a avut loc în apropierea sediului serviciului secret rus. Vehiculul era un Aurus Senat negru, evaluat la 330.000 de euro, potrivit BILD .

Imagini video postate pe rețelele sociale surprind mașina în flăcări, în timp ce un fum dens se ridică.

Incidentul ar fi provocat panică la Kremlin, pe fondul unor temeri deja ridicate privind posibile atacuri.

Nu este clar cine se afla în mașină în momentul exploziei. Totuși, până acum nu au fost raportate victime.

Limuzina care a explodat ar aparține companiei de administrare a activelor Kremlinului. Deocamdată, nu se știe cine se află în spatele atacului.

Asasinarea generalului nuclear al lui Putin

La mijlocul lunii decembrie, o bombă l-a ucis pe generalul rus Igor Kirillov (53 de ani), responsabil cu arsenalul nuclear, și pe adjunctul său.

Dispozitivul exploziv fusese ascuns într-un trotinetă electrică , iar Ucraina și-a asumat responsabilitatea pentru atacul asupra înaltului ofițer rus.

Putin, protejat la fiecare pas

Liderul de la Kremlin este mereu sub strictă supraveghere. Zonele unde urmează să călătorească sunt inspectate luni întregi, telefoanele sunt monitorizate, iar bruiaje anti-bombă sunt instalate.

În deplasări, Putin se află într-un convoi de vehicule blindate, escortat de forțe speciale echipate cu AK-47, lansatoare de grenade antitanc și rachete antiaeriene.

Gărzile sale de corp sunt atent selecționate și trebuie să poarte serviete antiglonț și pistoale cu muniție perforantă.

Sursa: adevarul.ro


Citește și:

populare
astăzi

1 Așa o fi?

2 Când scapă România de astfel de personaje?

3 Cine l-a salvat pe Emil Hurezeanu de la remaniere. Culisele discuțiilor purtate în coaliție

4 Voi ați citit ce-a declarat astăzi liderul AUR Claudiu Târziu?

5 Om de afaceri găsit mort într-o mașină din parcarea unui supermarket din Voluntari. A fost dat dispărut de fosta sa soţie