Numărul refugiaților sosiți în trei insule grecești a atins un nou record în ultimele 24 de ore

Numărul refugiaților sosiți în trei insule grecești a atins un nou record în ultimele 24 de ore

Numărul refugiaților și imigranților sosiți în trei insule grecești aflate în nordul Mării Egee a atins un nou record în ultimele 24 de ore, ajungând la 9.763 de persoane, a indicat poliția elenă, citată de agenția de presă ANA. Începând de duminică dimineața până luni dimineața, peste 5.000 de persoane au sosit în Lesbos, circa 2.500 în Chios și alte 1.500 în Samos, potrivit datelor poliției.

Nou-sosiții în Lesbos se adaugă altor circa 6.500 de refugiați și imigranți aflați deja în insulă și care așteaptă să fie înregistrați de către autoritățile locale pentru ca ei să poată să-și continue călătoria către Grecia continentală.

Autoritățile elene apreciază drept dificilă situația de la Centrul de înregistrare Moria din Lesbos, deoarece infrastructura disponibilă este insuficientă pentru a face față unui număr atât de mare de refugiați și imigranți. AGERPRES


populare
astăzi

1 Explodează rahatul? / O firmă abia înființată a luat 49 de contracte de 10 milioane de euro în mai puțin de doi ani!!!

2 ALERTĂ Primul sondaj cu prognoză tristă pentru Simion!

3 Ce se întâmplă cu Putin? / „Declarațiile sale ridică îndoieli cu privire la independența sa în luarea deciziilor”

4 Rețeaua de sănătate Regina Maria a fost vândută pentru un miliard de euro unei rețele private din Finlanda

5 Fiica legionarului Alexandru Arnăutu, condamnată în lotul Le Pen