Nicolae Ciucă: „Armata noastră monitorizează toate amenințările posibile”

Nicolae Ciucă: „Armata noastră monitorizează toate amenințările posibile”

Președintele Senatului României, Nicolae Ciucă, îi asigură pe români că „nu ne bombardează nimeni” și că „România este în siguranță”, argumentând că armata noastră monitorizează toate amenințările posibile.

Nicolae Ciucă spune că România este în siguranță. FOTO Facebook Nicolae Ciucă

Nicolae Ciucă spune că România este în siguranță. FOTO Facebook Nicolae Ciucă

„Când discutăm despre orice fel de amenințare la adresa securității noastre, cel mai important lucru pe care îl putem face este să tratăm situația cu calm. Știu că orice știre despre căderea unor drone pe teritoriul României poate provoca neliniște și reacții pripite. Dar, fără o evaluare adecvată a situației și fără cunoașterea contextului geopolitic și militar, orice declarații incisive din partea liderilor politici ar face mai mult rău decât bine”, a scris, joi, pe Facebook, Nicolae Ciucă.

Declarația președintelui Senatului vine după ce Ministerul Apărării Naționale a confirmat că au fost găsite resturi de la o dronă în județul Tulcea, după ce Rusia a reluat atacurile împotriva Ucrainei lângă granița cu România.

„Nu ne bombardează nimeni. Singurele obiecte care pot ajunge pe pământul nostru sunt doar resturi de echipamente, care au fost deja distruse. Experții noștri militari monitorizează situația și fac totul pentru a păstra siguranța românilor”, a asigurat Ciucă.

„Așa ceva este ilegal”

Referitor la ideea distrugerii dronelor care se apropie de țara noastră dinspre Ucraina, Ciucă a explicat:

„Nu putem doborî rachete sau drone din spațiul aerian ucrainean, indiferent cât de aproape de România ar zbura ele. Așa ceva este ilegal. Dacă ne uităm în spațiul nostru aerian, vedem că nu avem în ce să tragem. Pentru a schimba această stare de fapt, România ar trebui să negocieze cu conducerea NATO și cu Ucraina condiții de utilizare a sistemelor noastre de apărare aeriană în spațiul aerian ucrainean. Punerea în practică a unui asemenea plan ar implica foarte multe demersuri”.

„România este în siguranță”

Nicolae Ciucă a reluat afirmațiile făcute de generalul Gheorghiţă Vlad, Șeful Statului Major al Apărării, care a explicat, cu câteva ore înainte, că avem un sistem de supraveghere foarte bun.

„România este în siguranță. Suntem în continuă comunicare și coordonare cu aliații, mai ales cu țările din Flancul Estic al NATO. Armata noastră monitorizează toate amenințările posibile. În timp ce alții își folosesc energia și timpul pentru a inventa și a arunca acuzații false pe rețelele de socializare, militarii noștri lucrează în mod profesionist și fără să facă agitație pe internet. Să le fim recunoscători”, a încheiat Ciucă.

Amintim că NATO a anunţat joi că nu are indicii că resturile de drone de provenienţă rusească găsite în România sunt dovada unui atac intenţionat asupra teritoriului NATO, însă a atenţionat cu privire la acţiuni „iresponsabile şi potenţial periculoase”.   


populare
astăzi

1 Voi ați văzut ce a scris Călin Georgescu în anexa la declarația de avere pe care nu a semnat-o?

2 Acest text a fost scris pe 7 decembrie 2024. Puneți cap la cap cu ce se întâmplă astăzi...

3 LIVE Violențe la sediul BEC după invalidarea candidaturii lui Călin Georgescu la alegerile prezidențiale

4 „Rețeaua rusească” există și duce la Georgescu

5 Ce au descoperit hackerii ucraineni despre Călin Georgescu în computerul lui Dughin