Motivul demisiei lui Roberto Mancini de la naționala Italiei: banii arabilor

Motivul demisiei lui Roberto Mancini de la naționala Italiei: banii arabilor

Roberto Mancini (58 ani) și-a dat duminică demisia din funcția de selecționer al naționalei Italiei. Presa arabă a dezvăluit că motivul gestului neașteptat a fost faptul că i s-a oferit postul de selecționer al naționalei Arabiei Saudite.

Roberto Mancini a decis să părăsească banca tehnică a Italiei. FOTO Profimedia

Roberto Mancini a decis să părăsească banca tehnică a Italiei. FOTO Profimedia

5 ani a stat Roberto Mancini pe banca Italiei, timp în care a câștigat Euro 2020 (disputat în 2021), dar a și ratat două calificări consecutive la Cupa Mondială, în 2018 și 2022. Acum, Squadra Azzura se află pe locul 3 în grupa de calificare la Euro 2024, cu o victorie și o înfrângere, în spatele Angliei și Ucrainei.

Prima impresie a fanilor a fost că demisia lui Mancini a venit pentru a nu compromite o nouă calificare. Însă presa din Golf susține că antrenorul se află în negocieri pentru a prelua postul de selecționer al naționalei saudite, rămas vacant după plecarea francezului Herve Renard (54 de ani), care a părăsit funcția după Campionatul Mondial din Qatar.

Contract pe 3 ani în Arabia Saudită

Și cum banii arabilor aspiră o bună parte a cremei fotbalului european, Roberto Mancini nu a spus nu ofertei pe care a primit-o din partea federației de la Riad. Numirea lui pe banca naționalei Arabiei Saudite ar reprezenta o chestiune de timp, scrie publicația arabă Win Win. Astăzi ar urma să aibă negocierile finale, în urma cărora cele două părți vor bate palma pentru un contract pe 3 ani.

În locul lui Roberto Mancini, primele două nume vehiculate în presa italiană sunt ale lui Luciano Spalletti, care a cucerit titlul cu Napoli în sezonul trecut, și Antonio Conte, liber de contract în acest moment.

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 Explodează rahatul? / O firmă abia înființată a luat 49 de contracte de 10 milioane de euro în mai puțin de doi ani!!!

2 ALERTĂ Primul sondaj cu prognoză tristă pentru Simion!

3 Ce se întâmplă cu Putin? / „Declarațiile sale ridică îndoieli cu privire la independența sa în luarea deciziilor”

4 Rețeaua de sănătate Regina Maria a fost vândută pentru un miliard de euro unei rețele private din Finlanda

5 ALERTĂ Frate, Potra chiar avea o mică armată, sursele n-au spus prostii! / MApN, comunicat care dă fiori!