MEN: Bacalaureat - 55 de candidați eliminați la proba scrisă la Limba română

MEN: Bacalaureat - 55 de candidați eliminați la proba scrisă la Limba română

Un număr de 55 de candidați au fost eliminați luni, pentru fraudă sau tentativă de fraudă, de la proba scrisă de Limba și literatura română din cadrul primei sesiuni a examenului de Bacalaureat.

Potrivit unui comunicat al MEN, rata de participate la această probă a fost de 96,62%.

Mai exact, dintre cei 124.425 de candidați înscriși, s-au prezentat 120.220 și au absentat 4.150 de elevi.

Examenul va continua marți cu proba la Limba și literatura maternă — E)b). Miercuri va avea loc proba obligatorie a profilului — E)c), în timp ce ultima probă scrisă din această sesiune — cea la alegere a profilului și specializării — E)d) — este programată vineri, 30 iunie.

Afișarea primelor rezultate este prevăzută pentru data de 5 iulie (până la ora 16,00). În aceeași zi, vor putea fi depuse contestațiile, în intervalul orar 16,00 — 20,00. Rezultatele finale vor fi făcute publice în data de 10 iulie.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Explodează rahatul? / O firmă abia înființată a luat 49 de contracte de 10 milioane de euro în mai puțin de doi ani!!!

2 ALERTĂ Primul sondaj cu prognoză tristă pentru Simion!

3 Ce se întâmplă cu Putin? / „Declarațiile sale ridică îndoieli cu privire la independența sa în luarea deciziilor”

4 Rețeaua de sănătate Regina Maria a fost vândută pentru un miliard de euro unei rețele private din Finlanda

5 Fiica legionarului Alexandru Arnăutu, condamnată în lotul Le Pen