Mehedinți: Marș de protest împotriva opririi tăierilor abuzive de arbori din păduri

Mehedinți: Marș de protest împotriva opririi tăierilor abuzive de arbori din păduri

Câteva zeci de persoane au participat, sâmbătă, la Drobeta Turnu Severin, la un marș de protest în scopul opririi tăierilor "abuzive" de arbori din păduri. Acțiunea, organizată de Partidul Ecologist Român (PER) și câteva ONG-uri locale, a început din Pădurea Crihala, participanții deplasându-se timp de două ore pe traseul străzilor Crișan — Horia — I.G. Bibicescu — Th. Costescu.

"Protestăm față de lipsa de reacție a autorităților la apelul nostru de a proteja pădurea. Cerem intervenția promptă a instituțiilor statului pentru oprirea defrișărilor ilegale, din interese neînțelese de noi", a precizat, pentru AGERPRES, liderul PER, Adrian Țurai.

Marșul a fost monitorizat de jandarmi.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Asta, pe care a făcut-o celebră canapeaua lui Căcărău, a ajuns să câștige 10.000 de euro pe lună din sinecuri la statul român

2 ALERTĂ Institutul Robert Lansing: Rețeaua Georgescu. Serviciile secrete militare ruse, în spatele tentativei de lovitură de stat din România

3 Potra nu vorbea în van când cerea „armatei” sale să iasă din casă! Tocmai au fost devoalate câteva sute de nume

4 Oana Zăvoranu o atacă la „supt” pe Dana Budeanu / Disputa politică s-a mutat în budoar?

5 Ponta, tot la „brațeta” lui Ghiță ai rămas? Câți „arginți” l-o fi costat poza asta?