Maribor – Craiova ne-a lăsat în beznă fotbalistică: oltenii au întregit o seară dezolantă pentru România în Europa VIDEO

Cine a reușit să vadă Maribor – Universitatea Craiova la televizor a înregistrat o mare victorie! Pentru că Antena 1, după ce a cumpărat drepturile de televizare pentru partida din turul II preliminar al Conference League, a făcut o „ciorbă“ din transmisia jocului. Pe care ba l-a anunțat exclusiv pe platforma Antena Play, ba la Antena 1 pentru ca, într-un final, să-l includă în grila postului de cancan și bârfe, Antena Stars!

Alex Mitriță, dezamăgit

Vedeta Craiovei, Alex Mitriță, prestație ștearsă în meciul cu Maribor. FOTO: Facebook

După ce Antena 1 a călcat pe nervii lor, fanii oltenilor au avut de suferit și din cauza jocului prestat de echipa lor favorită în Slovenia! Paradoxal, prima ocazie periculoasă a meciului le-a aparținut oaspeților, după o lovitură de cap expediată de Andrei Ivan (12). Din păcate, de aici încolo, Maribor a pus stăpânire pe partidă.

Ocaziile mari din prima parte au fost la poarta apărată de Laurențiu Popescu. Vorbim despre șuturi de la distanță, faze construite frumos și ratări importante. În plus, Craiova se poate considera tare norocoasă pentru că centralul Mads-Kristoffer Kristoffersen (41 de ani) a închis ochii la două intervenții ale lui Bancu la care putea dicta măcar un penalty!

Din păcate pentru Craiova, centralul danez n-a mai avut ce face la faza cu Maldonado. Fundașul din Honduras l-a faultat din spate pe Beugré, scăpat singur cu Laurențiu Popescu, și a văzut „roșu“ direct, în minutul 31! Rămasă în inferioritate numerică, Craiova a continuat să fie dominată, iar repriza s-a încheiat cu golul lui Beugré, anulat pentru un ofsaid evident.

Discursul lui Gâlcă, la pauză, n-a avut niciun efect asupra echipei. Pentru că, la reluare, Craiova a continuat să fie înghesuită în jumătatea proprie. Și, firește, a venit și deschiderea scorului, în minutul 57. Repas, lansat perfect de Iličić, a finalizat pentru 1-0, un scor pe deplin meritat după aspectul jocului. Iar Maribor a continuat să forțeze! În minutul 69, Karič a avut o ratare monumentală, de la un metru, dintr-o poziție în care era mai greu să nu marcheze!

S-a terminat 2-0 după golul austriacului Jakupovic, cu capul (87). Și, la ce joc slab a arătat Universitatea Craiova, șansele de calificare sunt foarte mici înaintea returului de săptămâna viitoare. Iar o eventuală eliminare în fața celor de la Maribor înseamnă adio Europa pentru olteni.