Leonid Sluțki: Michael Flynn a fost forțat să demisioneze pentru a deteriora relațiile dintre SUA și Rusia

Leonid Sluțki: Michael Flynn a fost forțat să demisioneze pentru a deteriora relațiile dintre SUA și Rusia

Președintele Comisiei pentru afaceri externe din Duma de Stat (camera inferioară a parlamentului) din Rusia, Leonid Sluțki, a afirmat marți că este clar că Michael Flynn a fost forțat să demisioneze din funcția de consilier pentru securitate națională al președintelui american Donald Trump într-un efort de a deteriora relațiile dintre Rusia și Statele Unite ale Americii (SUA), relatează agenția Reuters.

Michael Flynn a demisionat luni seara după dezvăluirile potrivit cărora el a discutat despre sancțiunile americane împotriva Rusiei cu ambasadorul rus în SUA înainte ca Trump să-și preia mandatul și că l-a indus în eroare pe vicepreședintele Mike Pence în legătură cu conversațiile.

''Este evident că Flynn a fost forțat să scrie scrisoarea de demisie sub o anumită presiune'', a declarat Sluțki, citat de agenția RIA. ''Ținta au reprezentat-o relațiile Rusia-SUA, subminând încrederea în noua administrație americană. Vom vedea cum va evolua situația mai departe'', a mai spus oficialul rus.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Explodează rahatul? / O firmă abia înființată a luat 49 de contracte de 10 milioane de euro în mai puțin de doi ani!!!

2 ALERTĂ Primul sondaj cu prognoză tristă pentru Simion!

3 Ce se întâmplă cu Putin? / „Declarațiile sale ridică îndoieli cu privire la independența sa în luarea deciziilor”

4 Rețeaua de sănătate Regina Maria a fost vândută pentru un miliard de euro unei rețele private din Finlanda

5 ALERTĂ Frate, Potra chiar avea o mică armată, sursele n-au spus prostii! / MApN, comunicat care dă fiori!