Laurenţiu-Teodor Mihai, eliberat la cerere din funcţia de preşedinte al CNAS de premierul interimar Mihai Fifor

Laurenţiu-Teodor Mihai, eliberat la cerere din funcţia de preşedinte al CNAS de premierul interimar Mihai Fifor

Laurenţiu-Teodor Mihai va fi eliberat la cerere, la data de 1 februarie, din funcţia de membru al consiliului de administraţie şi de preşedinte al Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate (CNAS), cu rang de secretar de stat, printr-o decizie a premierului interimar Mihai Fifor, publicată vineri, în Monitorul Oficial.

Conform aceleiaşi decizii, Răzvan Teohari Vulcănescu, vicepreşedinte al Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate, va exercita atribuţiile preşedintelui CNAS până la numirea conducătorului instituţiei, în condiţiile legii.

Laurenţiu-Teodor Mihai a fost numit în funcţia de membru al Consiliului de Administraţie şi de preşedinte al CNAS pe 22 noiembrie 2017, printr-o decizie a fostului prim-ministru Mihai Tudose.

Pe 1 septembrie, Mihai Tudose a decis eliberarea lui Marian Burcea din funcţia de membru al Consiliului de Administraţie şi de preşedinte al CNAS. Conform aceleiaşi decizii, Răzvan Teohari Vulcănescu, vicepreşedinte al CNAS, a exercitat atribuţiile preşedintelui până la numirea conducătorului instituţiei.

Decizia lui Tudose de eliberare a lui Burcea de la conducerea CNAS a venit după ce acesta a fost reţinut de procurorii Direcţiei Naţionale Anticorupţie în dosarul în care se investighează decontări ilegale ale CASMB.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Asta, pe care a făcut-o celebră canapeaua lui Căcărău, a ajuns să câștige 10.000 de euro pe lună din sinecuri la statul român

2 ALERTĂ Institutul Robert Lansing: Rețeaua Georgescu. Serviciile secrete militare ruse, în spatele tentativei de lovitură de stat din România

3 Potra nu vorbea în van când cerea „armatei” sale să iasă din casă! Tocmai au fost devoalate câteva sute de nume

4 Oana Zăvoranu o atacă la „supt” pe Dana Budeanu / Disputa politică s-a mutat în budoar?

5 Ponta, tot la „brațeta” lui Ghiță ai rămas? Câți „arginți” l-o fi costat poza asta?