Laura Vicol știa ziua și ora la care DIICOT va descinde la ea acasă pentru percheziții în dosarul Nordis

Laura Vicol știa ziua și ora la care DIICOT va descinde la ea acasă pentru percheziții în dosarul Nordis

Laura Vicol a știut dinainte despre perchezițiile domiciliare, acesta fiind practic motivul pentru care a fost arestată preventiv, potrivit Curții de Apel București.

Laura Vicol/FOTO: Inquam photos/Octav Ganea

Laura Vicol/FOTO: Inquam photos/Octav Ganea

Detaliile apar în motivarea deciziei luată de Curtea de Apel Bucureşti prin care s-a dispus arestarea preventivă a cuplului Laura Vicol - Vladimir Ciorbă în dosarul Nordis.

Judecătorul de drepturi şi libertăţi are în vedere şi faptul că, după cum reiese din probele administrate, inculpata ar fi ascuns bunuri care puteau constitui mijloace de probă, respectiv terminalul mobil pe care l-a utilizat până în data de 02.02.2025, aproximativ ora 23,00, dată la care a fost dezactivat, a doua zi, la data de 03.02.2025, cu ocazia percheziţiei domiciliare şi, ulterior, la sediul DIICOT prezentând un alt telefon mobil în contextul solicitării de predare a acestuia", se arată în motivare.

De asemenea, spune judecătoarea, Laura Vicol ştia că vor fi percheziţii la ea acasă.

„Din discuţiile telefonice interceptate reiese la modul rezonabil că inculpata, într-un mod sau altul, a ajuns în posesia unor informaţii care nu sunt destinate publicităţii, respectiv iminenţa efectuării unei percheziţii domiciliare la imobilul în care locuieşte împreună cu soţul său, inculpatul Ciorbă Răzvan Vladimir, cu cel puţin câteva zile înainte de efectuarea percheziţiei", spune magistratul.

Cu trei zile înaintea percheziției, pe 31 ianuarie 2025, Laura Vicol discuta cu Dan Moraru despre faptul că DIICOT avea să vină pentru a-l reține pe Vladimir Ciorbă.

Dan Moraru: Da eu nu-l cunosc pe soţul dumneavoastră, dar are... cum să zici, din ce-am văzut eu;

Laura Vicol: Domnule, nu-i hoţ;

Dan Moraru: N-are nici o frică, n-are nici o frică;

Laura Vicol: N-are nimic, nu are...dar el merge cu capul drept înainte, cum să vă spun;

Dan Moraru: Da;

Laura Vicol: Că ne trezim la 6 dimineaţa în fiecare dimineaţă de când ne-au anunţat că vin de la DIICOT să-l ia din casă, asta e cu totul altceva.”

De aceea, instanța consideră discuția o dovadă în plus că Laura Vicol știa dinainte despre percheziții, ceea ce poate să compromită ancheta în desfășurare.

„Discuţia evidenţiată anterior conduce la presupunerea rezonabilă că inculpata pare să aibă resursele necesare pentru a accede la informaţii confidenţiale, de natură să compromită ancheta penală în desfăşurare, context în care, faţă de împrejurarea că în sarcina inculpatei se reţine şi ascunderea unui bun ce putea constitui mijloc de probă, alături de celelalte elemente prezentate anterior, conduc la concluzia că privarea de libertate a inculpatei Laura Vicol - Ciorbă este absolut necesară pentru înlăturarea unei stări de pericol social concret pentru ordinea publică (ce rezultă chiar din materialitatea faptelor şi din modul în care aceasta ar fi acţionat pentru a preîntâmpina descoperirea faptelor şi tragerea la răspundere penală), dar şi pentru buna desfăşurare a procesului penal (evitarea riscului de obstrucţionare a anchetei)", precizează judecătoarea.

Amintim că Laura Vicol şi Vladimir Ciorbă, dar și alți 9 inculpați în dosarul Nordis, au fost arestaţi preventiv pentru 30 de zile pe 4 februarie, în urma unei decizii a Curţii de Apel Bucureşti.

Conform procurorilor, delapidarea din banii clienților Nordis se ridică la aproape 200 milioane euro.

Tot anchetatorii mai spun că Laura Vicol şi Vladimir Ciorbă au zburat în destinații scumpe, plătite din banii clienților Nordis, achitând aproape un milion de euro pe zboruri cu avioane private sau elicoptere spre diverse destinaţii de lux de vacanţă, din ţară şi de peste hotare.

Printre aceste zboruri sunt și călătoriile spre Nisa și Madrid, când la bordul avioanelor private închiriate s-au aflat premierul Marcel Ciolacu și ministrul Sorin Grindeanu.

Sursa: adevarul.ro


Citește și:

populare
astăzi

1 Încep dezvăluirile? / „Da, am deservit naiv sistemul, până m-am săturat de el. E putred de stricat, cangrenat de tot”

2 „Serviciile l-au aruncat peste bord pe Iohannis”

3 VIDEO Imagine de la protestul din Piața Victoriei...

4 ALERTĂ „Serviciile de informații rusești ar fi interferat în recentele alegeri din România / Există dovezi substanțiale că acest lucru s-a întâmplat înt…

5 Trădat și de ai lui? / Fotografie cu tâlc apărută într-o publicație de limbă germană din Sibiu cu una din proprietățile președintelui Iohannis